یک مقام‌ کاخ سفید می‌گوید باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده تصور نمی‌کند که گفت‌وگوهای صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها تا پایان دوران ریاست جمهوری او در اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی به نتیجه برسد.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که باراک اوباما خود را برای دیدار روز دوشنبه با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید آماده می‌کند.

به نظر می‌رسد این دیدار گامی برای بهبود روابط بین دو طرف باشد؛ روابطی که در طول ماه‌های اخیر، به ویژه به دلیل اختلاف بر سر برنامه هسته‌ای ایران، رو به سردی گذاشته است.

به گفته راب مالی، از مشاوران امنیت ملی کاخ سفید در امور خاور میانه، آقای اوباما جزئیات سیاست‌های خود در قبال مساله اسرائیل و فلسطینی‌ها را با نتانیاهو در میان خواهد گذاشت.

وی می‌گوید "رئیس جمهوری گفته است که ما باید به این ارزیابی واقع‌بینانه برسیم که یک توافق نهایی و فراگیر در مدت باقی مانده از دوره ریاست جمهوری او متصور نخواهد بود."

مشاور رئیس جمهوری ایالات متحده اضافه کرد "با در نظر گرفتن این واقعیت، که موضوعی جدید هم هست، آقای نخست وزیر چگونه اسرائیل را در مسیر پیشرفت می‌بیند؟"

​​دولت باراک اوباما برای احیای روند گفت‌وگوهای صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها، که هدف آن تشکیل کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل است، تلاش زیادی کرده است.

با این حال مذاکرات مقام‌های اسرائیلی و فلسطینی در سال ۲۰۱۴ میلادی با شکست مواجه شد، و از آن زمان تا کنون، خشونت و تنش میان دو طرف رو به افزایش گذاشته است.

در این شرایط، احیای مذاکرات صلح توسط دولتمردان کنونی آمریکا، به ویژه وقتی روابط خود آنها با دولت نتانیاهو مانند گذشته گرم نیست، امر چندان ساده ای نخواهد بود.

روز چهارشنبه، گزینه پیشنهادی نتانیاهو برای مدیریت ارتباطات نخست وزیری اسرائیل، رئیس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا را به متهم به داشتن گرایش‌های ضدیهودی کرد؛ اظهاراتی که با واکنش واشنگتن روبرو شد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز گذشته؛ این اظهارات مشاور رسانه‌ای آینده نخست وزیر اسرائیل را "توهین آمیز و مشکل‌آفرین" خواند و گفت جان کری وزیر خارجه ایالات متحده شخصاً با نتانیاهو در این مورد صحبت کرده است.

جان کربی تاکید کرد که "انتظار داریم مقام‌های دولتی در هر کشوری، بخصوص نزدیک‌ترین همپیمان‌های ما، درباره مقام‌های ارشد دولت ایالات متحده با احترام و بر اساس واقعیت ها صحبت کنند."

بنیامین نتانیاهو نیز در بیانیه ای گفته است که مطالبی که توسط ران براتز عنوان شده است، کاملا غیرقابل قبول بوده و هیچگاه بیانگر نظرات او و دولت اسرائیل نبوده و نخواهد بود.

آقای براتز ۴۲ ساله اهل یکی از شهرک های کرانه باختری است، که از دیدگاه جهانی به صورت غیرقانونی اخداث شده اند. موضوع شهرک سازی های اسرائیل نیز در سال های اخیر، از دیگر موارد اختلاف کاخ سفید با دولت آقای نتانیاهو بوده است.