رئیس جمهوری ایالات متحده از امروز دوشنبه نهم شهریور ماه، با سفر به ایالت قطبی آلاسکا، به مدت سه روز از این ایالت و قطب شمال بازدید خواهد کرد.

باراک اوباما پیش از سفر به آلاسکا اعلام کرد که نام قله "مک کینلی"، قله بلند این ایالت را به "دنالی"، نام بومی آن تغییر خواهد داد، تا بدین وسیله از بومیان آلاسکا که چندان مورد توجه دولت فدرال در گذشته نبوده‌اند، دلجویی کرده باشد.

این تصمیم رئیس جمهوری آمریکا اعتراض مردم ایالت اوهایو را به دنبال داشته است. این قله پیشتر به نام "مک کینلی" بیست و پنجمین رئیس‌ جمهوری آمریکا از ایالت اوهایو نامگذاری شده بود.

باراک اوباما در سفر به آلاسکا در کنفرانس تغییرات آب و هوایی نیز سخنرانی خواهد کرد. در این کنفرانس که به میزبانی وزارت خارجه ایالات متحده و با شرکت مقام ها آمریکایی و خارجی برگزار می‌شود، گروهی از دانشمندان و ساکنان محلی نیز حضور خواهند داشت.

وی پیشتر در پیام رادیویی هفتگی‌ خود، از احتمال وقوع آتش‌سوزی‌های بیشتر و بزرگتر در آلاسکا و از بین رفتن بخش‌های وسیع تری از سواحل بر اثر تسریع آب شدن یخ‌های شناور خبر داد.

هدف از برگزاری کنفرانسی که "کوه یخ شناور" نامگذاری شده است، آگاهی رسانی هر چه بیشتر درباره اثرات ناشی از گرمایش در قطب شمال بر سراسر جهان و راه های مقابله مردم با آن عنوان شده است.

رئیس جمهوری ایالات متحده چندی پیش نیز در یک نشست زیست محیطی دیگر در لاس وگاس سخنرانی کرده بود.