Department of Justice Building

وزارت دادگستری ایالات متحده به مقام‌های کارولینای شمالی هشدار داد که قوانین جدید آن ایالت برای اعمال محدودیت در استفاده از توالت و دستشوی‌های عمومی، حقوق مدنی افراد تراجنسیتی را نقض می‌کند.

پت مک‌کروری فرماندار کارولینای شمالی اواخر فروردین ماه طی یک فرمان اجرایی گفت دگرباشان جنسی و افراد تراجنسیتی باید از توالت‌هایی که مطابق با جنسیت درج شده در برگه تولد آنهاست، استفاده کنند؛ فرمانی که با مخالفت‌هایی روبرو شد.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، وانیتا گوپتا معاون ارشد حقوق مدنی وزارت دادگستری آمریکا روز چهارشنبه در نامه ای به مک‌کروری گفت "هم شما و هم ایالت کارولینای شمالی" قوانین حقوق مدنی را نقض کرده‌اید.

او همچنین به فرماندار این ایالت تا روز دوشنبه فرصت داد که تصمیم بگیرد آیا حاضر است برای جبران نقض این قوانین اقدام کند یا خیر.

دستور جنجالی فرماندار کارولینای شمالی در حالی صادر شده که در برخی ایالت‌های آمریکا برخلاف آن عمل شده است.

فعالان حقوق دگرباشان جنسی، دولت‌های محلی خود را تحت فشار گذاشته‌اند که برای جلوگیری از ایجاد مشکل، دستشویی‌های عمومی، به ویژه در مدارس، بدون جنسیت باشد که علاوه بر زنان و مردان، افراد تراجنسیتی هم به راحتی قادر به استفاده از آن باشند.

تراجنسیتی یا ترنس‌جندر، به جنبه جنسیت در افرادی دلالت دارد که هویت جنسی آنها فرای تعاریف دوگانه "مرد" و "زن" است، که تغییر جنسیت می‌دهند یا ترجیح می‌دهند در هویتی متفاوت از جنسیت بیولوژیک خود اجراگری جنسی داشته باشد.