ژنرال  آمريکايی، جان کمپبل (چپ) طی مراسمی به مناسبت پایان ماموریت رزمی آیساف در افغانستان در مقر آیساف در کابل – ۷ دی‌ماه ۱۳۹۳ (۲۸ دسامبر ۲۰۱۴)
ژنرال آمريکايی، جان کمپبل (چپ) طی مراسمی به مناسبت پایان ماموریت رزمی آیساف در افغانستان در مقر آیساف در کابل – ۷ دی‌ماه ۱۳۹۳ (۲۸ دسامبر ۲۰۱۴)

قرار است کماکان حدود ۱۳هزار نيروی خارجی برای کمک به آموزش نیروهای رزمی و امنیتی حکومت افغانستان در کشور باقی بمانند

ایالات متحده و سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) روز یکشنبه رسما ۱۳ سال جنگ در افغانستان را طی مراسمی در مقر نظامی خود در کابل به پایان رساندند.

بنا به‌دلایل امنیتی، از پيش جزئیات کمی درباره اين مراسم انتشار يافته بود.

قرار است کماکان حدود ۱۳هزار نيروی خارجی برای کمک به آموزش نیروهای رزمی و امنیتی حکومت افغانستان در کشور باقی بمانند.

يکی از ساکنان کابل، بنام محمد سليم، گفت، «ما از توانايی‌ نيروهای امنيتی افغان رضايت داريم. آنها اکنون به اندازه کافی قوی هستند که بتوانند مسئولیت‌های امنیتی ناتو را تحويل بگيرند. ما به آنها افتخار می‌کنیم.»

به ۱۳ سال جنگ در افغانستان رسماً پایان داده شد

​​

قاسم سنجانی، یکی دیگر از اهالی شهر کابل، گفت، «نیروهای امنیتی بین‌المللی باید حداقل تضمین‌های لازم را به رهبری حکومت افغانستان بدهند که پشت سر نیروهای امنیتی ما از نظر آموزش و حمایت از آنها برای مدت طولانی خواهند ايستاد. آنها باید اطمينان حاصل کنند که پس از ترک آنها ارتش ما به طور کامل مجهز هست.»

در اوج فعاليت‌های جامعه بين‌المللی در افغانستان، تعداد ۱۴۰هزار سرباز از ۵۰ کشور برای مبارزه با تروريسم و حفظ امنيت کشور حضور داشتند. از سال ۲۰۰۱ تاکنون نزديک ۳۵۰۰ سرباز در راه اين ماموريت کشته شده‌اند.