جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده در نشست کمیته فرعی امور دفاعی مجلس سنا - ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

به دنبال خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران، وزیر دفاع ایالات متحده روز چهارشنبه گفت دولت پرزیدنت ترامپ با متحدان و شرکای آمریکا برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی همکاری خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جیم متیس در کمیته فرعی دفاعی سنا بدون اشاره به پیچیدگی‌های پس از خروج از برجام گفت که ایالات متحده با «دیگران» برای رسیدگی به آنچه او «طیفی از نفوذ بدخواهانه ایران» خواند، همکاری می‌کند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد که «دولت (پرزیدنت ترامپ) همچنان به تامین امنیت، منافع، و رفاه شهروندان مان، به عنوان اولویت اول خود متعهد است.»

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.