Special Presidential Envoy for Climate John Kerry speaks during a press briefing at the White House, Wednesday, Jan. 27, 2021,…
جان کری، نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور تغییرات اقلیمی

 جان کری، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور تغییرات اقلیمی، از وعده‌های رهبران شرکت‌کننده در اولین روز اجلاس دو روزه سران که به میزبانی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، برای مقابله با بحران تغییرات اقلیمی برگزار شده است، استقبال کرد و آن را روندی رو به جلو خواند.

جان کری در پایان روز اول اجلاس آب و هوایی که با توجه به ادامه همه‌گیری کرونا به صورت مجازی برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت که بدیهی‌ترین نتیجه این اجلاس درک این مساله توسط رهبران جهان است که با کمک یکدیگر می‌توان برای پیدا کردن رهیافتی برای این بحران، پیش رفت.  

آقای کری گفت: «به داوری من، اهمیت امروز اجلاس در این است که جهان در کنار هم قرار گرفت.» وی افزود که رئیس جمهوری چین، نخست وزیر هند، رئیس جمهوری روسیه، رئیس جمهوری فرانسه، صدراعظم آلمان، رهبران اتحادیه اروپا، رؤسای کشورهای کوچک و بزرگ، و مدیران بخش‌های خصوصی، «همگی موافقند که تغییرات اقلیمی یک بحران است.»  

پرزیدنت بایدن در روز افتتاحیه اجلاس در دو نوبت بر لزوم کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای تاکید کرده بود.

جان کری در این نشست خبری با تأکید بر اهمیت حضور بخش خصوصی در زمینه مقابله با تغییرات اقلیمی و نقشی که بازار انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک در آینده ایفا خواهد کرد، گفت: «به همین دلیل ... هیچ سیاستمداری در آینده پیشرفت‌های امروز را متوقف نخواهند کرد. چرا که در تمام نقاط جهان، هزاران میلیارد دلار، یورو، و ین روانه این بازار جدید خواهد شد.»

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه به عنوان میزبان اجلاس، در دومین سخنرانی خود در روز افتتاحیه به نقش کلیدی بخش خصوصی در مقابله با تغییرات اقلیمی اشاره کرد و از همراهی آنها در این مسیر قدردانی کرد.      

وی پیشتر از عزم کشورش برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای تا حدود پنجاه درصد تا سال ۲۰۳۰ خبر داده بود. رهبری آمریکا در مقابله با تغییرات اقلیمی، یکی از وعده‌های انتخاباتی پرزیدنت بایدن بود.