U.S. President Biden meets with new U.S. Defense Secretary Lloyd Austin at the White House in Washington
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در دفتر کار خود در کاخ سفید

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز سه‌شنبه هفتم بهمن در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت بایدن در جریان این گفت‌و‌گو موضوعاتی مانند بازداشت آلکسی ناوالنی، دست داشتن روسیه در کارزار عظیم جاسوسی سایبری، و تعیین جایزه برای کشتن نیروهای آمریکایی در افغانستان را مطرح کرد. تلاش برای تمدید پنج ساله معاهده کنترل تسلیحاتی پیش از انقضای آن در یک ماه آینده از دیگر مواردی بود که در این گفت‌وگو مورد بحث قرار گرفت.

در این گزارش به نقل از مقامات دولت ایالات متحده آمده است که مسکو هفته پیش درخواست این گفت‌وگوی تلفنی را مطرح کرد و پرزیدنت بایدن آن را پذیرفت؛ ولی ترجیح داد پیش از این تماس تلفنی، با تیم خود و همچنین متحدان اروپایی از جمله رهبران بریتانیا، فرانسه، و آلمان، گفت‌وگو کند.

رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه پیش از تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، با ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان آتلانتیک شمالی ناتو، گفت‌وگو کرد.

پرزیدنت بایدن در این گفت‌وگو بر تعهد ایالات متحده نسبت به این پیمان که چند دهه قدمت دارد و با هدف مقابله با تجاوزگری روسیه ایجاد شده است، تاکید کرد.