جان کری در نشست وزرای خارجی شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس شرکت کرد.
جان کری یکشنبه و دوشنبه در ایتالیا خواهد بود.

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا برای دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل واشنگتن را به مقصد رم ترک کرده است. این دیدار در آستانه انتشار یک گزارش بین المللی درباره راهکارهای موجود برای حل بحران بین اسرائیل و فلسطینی ها صورت می گیرد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد، جان کری به رم ایتالیا سفر کرده و با رهبر اسرائیلی در روزهای یکشنبه و دوشنبه دیدار خواهد کرد. برخی گزارشها حاکی است که آقای کری از این ملاقات برای ارزیابی امکان احیای مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینی ها استفاده خواهد کرد.

مقام های آمریکایی درباره هرگونه پیش بینی درباره مذاکرات، محتاطانه واکنش می دهند و برخی گفته اند نباید شانس چندانی برای پیشرفت گفت وگو ها قائل شد اما به گزارش سی ان ان، منابع نزدیک به وزارت خارجه آمریکا می گویند که کری از این ملاقات برای سنجش تمایل نتانیاهو به ازسرگیری مذاکرات صلح استفاده می کند.

گروه چهار خاورمیانه (Quartet) قرار است به زودی گزارش خود درباره مذاکرات صلح را منتشر کند. این گروه که به پیشنها وزیرخارجه وقت اسپانیا، هشت سال پیش تشکیل شد،‌ متشکل از چهار دولت و سازمان بین‌المللی؛ ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و سازمان ملل است که به منظور میانجی‌گری در روند صلح در درگیری‌های میان اسرائیل و فلسطین تشکیل شده‌است.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست به نقل از منابع خود نوشته است که این گزارش ضمن انتقاد از ادامه شهرک سازی اسرائیلی ها و همچنین خشونت فلسطینی ها، پیشنهاد مذاکرات مستقیم دو طرف را بار دیگر مطرح می کند.

گزارش گروه چهار در حالی قرار است منتشر شود که در گزارش ده ماه پیش این گروه، پروژه شهرک سازی اسرائیل و تخریب ساختمان های متعلق به فلسطینی ها به عنوان یک اقدام خطرناک که توافق دو کشوری را به خطر می اندازد، در آن مطرح شد.

پیش از سفر جان کری، سخنگوی وزارت خارجه تایید کرده بود که موضوعات زیادی در دیدار کری و نتانیاهو مورد بحث قرار خواهد گرفت.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، واشنگتن با اینکه یک میانجی سنتی در تلاش های صلح خاورمیانه است، در ماههای اخیر از فرانسه خواسته است که ابتکار عمل را به دست بگیرد و بر دو طرف اسرائیلی و فلسطینی فشار بین المللی بیاورد.

میانه خرداد نشست صلح پاریس درحالی برگزار شد که در این نشست پاریس ۲۵ کشور حضور داشتند اما از فلسطینی‌ها دعوتی به‌عمل نیامد و اسرائیل نیز حاضر به شرکت نشد. در افتتاحیه این نشست جان کری از رهبران اسرائیل و فلسطینی ها خواست که قدم های مثبت بردارند.

درگیری های پراکنده کم و بیش ادامه دارد و از آبان ماه گذشته ۲۱۰ فلسطینی و ۳۲ اسرائیلی در درگیری ها کشته شده اند. بیشتر این فلسطینی های کشته شده قصد داشته اند با چاقو، برخی با اسلحه و حتی عده ای با ماشین، اسرائیلی ها را بکشند که در مواردی موفق شدند و اغلب آنها نیز توسط نیروهای مسلح اسرائیل کشته شدند.

روز پنجشنبه محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی از اتحادیه اروپا خواست که به پایان دادن به اشغال مناطق فلسطینی توسط اسرائیل کمک کند و از توافق پایدار صلح پشتیبانی کند.