سفارت آمریکا در شهر تل آویو. آمریکا تاکنون مانند دیگر کشورها، اورشلیم را پایتخت اسرائیل نمی‌شناخته است.
سفارت آمریکا در شهر تل آویو. آمریکا تاکنون مانند دیگر کشورها، اورشلیم را پایتخت اسرائیل نمی‌شناخته است.

در حالیکه در روزهای اخیر گزارش‌هایی درباره احتمال انتقال سفارت ایالات متحده از تل‌آویو به اورشلیم منتشر شد، جرد کوشنر مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ در این باره ابراز تردید کرد.

آقای کوشنر که از سوی ٰرئیس جمهوری آمریکا مذاکرات صلح خاورمیانه را پیگیری می کند، روز یکشنبه در نشست «سابان» در موسسه بروکینگز درباره مذاکرات صلح خاورمیانه بین اسرائیل و فلسطینی‌ها سخنرانی کرد، گفت پرزیدنت ترامپ هنوز در این مورد به جمع بندی نرسیده و در حال بررسی است.

پیشتر گزارش شده بود رئیس جمهوری آمریکا احتمالا چهارشنبه انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم را اعلام می کند.

پیشتر،‌ «هربرت مک‌مستر» مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز گفته بود مطمئن نیست که پرزیدنت ترامپ سفارت واشنگتن در تل‌آویو را منتقل کند.

هفته پیش مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که دولت سرگرم بررسی انتقال سفارت به اورشلیم است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در کارزار انتخاباتی سال گذشته خود وعده انتقال سفارت آمریکا را از تل آویو به اورشلیم داده بود. واشنگتن مانند بسیاری کشورها هنوز اورشلیم را پایتخت اسرائیل نمی‌شناسد.

سازمان ملل متحد زمانی پیشنهاد کرده بود که اورشلیم یک شهر بین المللی باقی بماند؛ اما پس از اعلام موجودیت اسراییل در سال ۱۹۴۸ اسرائیلی‌ها کنترل بخش غربی و اردن کنترل بخش شرقی آن را در اختیار گرفتند.

اسراییل در جنگ سال ۱۹۶۷ با اعراب کنترل شرق اورشلیم را نیز در دست گرفت و در این مدت همواره آن شهر را، که هم برای یهودیان، هم مسیحیان و هم مسلمانان مقدس است، پایتخت ابدی خود اعلام کرده است.

با این حال، دولت آمریکا هنوز درباره انتقال سفارتخانه خود به اورشلیم تصمیم نگرفته و کارشناسان معتقد هستند که ملاحظات مربوط به مذاکرات صلح خاور میانه، میان اسرائیل و فلسطینی‌ها، دلیل عمده این امر است.

پرزیدنت ترامپ در ماه ژوئن فرمان تمدید تعلیق مصوبه ۱۹۹۵ کنگره برای انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم را امضا کرد و مشخص نیست اوایل دسامبر، که مهلت این تعلیق موقت به پایان می‌رسد، آیا بار دیگر تعلیق می‌کند یا خیر.