کنفرانس خبری پرزیدنت ترامپ به همراه مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بروکسل

رسانه‌های آمریکا پیشتر اعلام کردند که دولت پرزیدنت دونالد ترامپ روز دوشنبه ۱۹ فروردین، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را به عنوان یک گروه تروریستی در فهرست تروریسم وزارت خارجه آمریکا قرار می‌دهد. این نخستین بار است که ایالات متحده واحد نظامی یک دولت را به عنوان یک گروه تروریستی شناخته است.

جمعه شب منابع آگاه به خبرگزاری رویترز و وال استریت ژورنال گفتند این تصمیم به طور رسمی قرار است روز دوشنبه اعلام شود. همزمان به نیروهای ایالات متحده نسبت به واکنش تلافی‌جویانه هشدار داده شده است.

 

اسماعیل هنیه از رهبران حماس که از سوی آمریکا یک گروه تروریستی به حساب می‌آید، در یکی از ملاقات‌هایش با علی خامنه‌ای در تهران.
کدام سازمان‌ها و گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در لیست تروریستی آمریکا قرار دارند
کدام سازمان‌ها و گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در لیست تروریستی آمریکا قرار دارند

​​

وال‌استریت ژورنال در گزارش خود نوشته است که جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، و مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، از حامیان چنین اقدامی هستند. این گزارش می‌گوید که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا – سی‌آی‌ای – و ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک نیروهای نظامی ایالات متحده، از مخالفان این طرح هستند. 

جیسون بلازاکیس، که تا همین چندی پیش مدیر دفتر مقابله با تروریسم مالی و اعمال تحریم بود، به وال‌استریت ژورنال گفته که این نخستین بار است که یک نهاد دولتی - یعنی سپاه پاسداران - به عنوان یک سازمان خارجی تروریستی تعیین می‌شود.

او افزود: «تاکنون هیچ‌وقت بخشی از یک دولت در این فهرست قرار نگرفته است. عواقب چنین کاری در آینده عمیق خواهد بود.»‌

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیرون از مرزهای ایران مسئول عملیات نظامی در سوریه، لبنان، عراق، و یمن است. در داخل کشور نیز نیمی از اقتصاد و نیروهای امنیتی و نظامی در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. 

عربستان سعودی و بحرین در ماه اکتبر سال گذشته سپاه پاسداران و مقامات نظامی سپاه قدس را به فهرست گروه‌ها و اشخاص دخیل در تروریسم اضافه کردند. 

رویترز در گزارش خود می‌گوید که قرار است این تصمیم در سالگرد اقدام پرزیدنت ترامپ در خروج از توافق اتمی موسوم به برجام با ایران اعلام شود.

واکنش‌ها

بن ساس٬ سناتور جمهوری‌خواه از ایالت نبراسکا، معتقد است که این قدمی بسیار مهم در راستای کارزار فشار حداکثری علیه ایران - بزرگترین دولت حامی تروریسم و بزرگترین عامل هرج و مرج در خاورمیانه - است.

همچنین مایک گالاگر، عضو مجلس نمایندگان آمریکا، در توئیتی نوشت: «بسیار عالی است که دولت پرزیدنت ترامپ قدم‌ها را برای قراردادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست گروه‌های تروریستی برداشته است. ما هم باید مشابه این کار را در کنگره انجام دهیم.»

مقام‌های جمهوری اسلامی​​ پیش از اعلام رسمی تصمیم دولت پرزیدنت ترامپ واکنش نشان داده اند. از جمله فرمانده سپاه پاسداران تهدید کرده که اگر آمریکا چنین تصمیمی بگیرد، «ارتش و نیروهای امنیتی آمریکا در منطقه غرب آسیا از آرامش امروز برخوردار نخواهند بود.»

نگرانی های ایالات متحده از اقدامات جمهوری اسلامی و فشار بیشتر

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است.

پرزیدنت ترامپ در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته دستور بازگشت تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشک بالستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی متولی برنامه موشکی ایران است.

در ماههای گذشته چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف شد و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آن‌ها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آن‌ها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

وزیر خارجه آمریکا یکم خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.