جیمز ماتیس برای رسیدن به وزارت دفاع آمریکا باید از سنا رای اعتماد کسب کند.
جیمز ماتیس برای رسیدن به وزارت دفاع آمریکا باید از سنا رای اعتماد کسب کند.

گزینه رئیس‌جمهور منتخب آمریکا برای وزارت دفاع، در زمانی که فرمانده نیروهای آمریکایی را در خاورمیانه بر عهده داشت، خواستار حمله موشکی به تاسیسات هسته ای ایران شده بود.

به گزارش واشنگتن پست، بعد از حمله موشکی به یکی از پایگاه های نیروهای آمریکایی در بغداد که در سال ۲۰۱۱ به کشته شدن شش سرباز منجر شده بود، گفته بود این موشک های ساخت ایران است و تصمیم داشت تا با پیامی واضح به ایران، مانع ارسال موشک های تهران به عراق شود.

به گزارش واشنگتن پست، در تابستان ۲۰۱۱  شش سرباز در موشک باران در منطقه ای در شرق بغداد کشته شدند و چند هفته بعد سه آمریکایی دیگر در حمله موشکی مشابهی کشته شدند و به این ترتیب تعداد کشته های آمریکا به ۱۵ نفر رسید تا آن ماه بدترین ماه برای سربازان آمریکایی بعد از حدود دو سال شود.

ژنرال جیمز ماتیس که در آن زمان فرمانده ارشد آمریکا در خاورمیانه بود، برای ارسال پیام روشن به تهران برای توقف ارسال سلاح برای متحدانش در عراق، طرحی آماده کرد که با حمایت سفیر وقت آمریکا در عراق و سایر فرماندهان ارشد آمریکایی در عراق روبرو شد. واشنگتن پست می گوید دو مقام ارشد فعلی و قبلی آمریکا که در جریان مذاکرات مربوط به این طرح بوده اند، این موضوع را تایید کرده اند.

به گفته این مقامها که نخواستند نامشان فاش شود، یک گزینه حمله شبانه به یکی از تاسیسات هسته‌ای و یا پالایشگاه‌های نفت ایران بود. پیام ماتیس روشن بود: «شما می‌توانید آنها را متوجه کنید که ما هم موشک داریم».

طرح ژنرال ماتیس خیلی زود به اطلاع کاخ سفید رسید که دیدگاه متفاوتی برای ممانعت از سیاست های وقت ایران داشت. به نظر رئیس جمهور باراک اوباما، حمله به خاک ایران می توانست اوضاع را وخیم تر کند و این مخالف سیاستی بود که او برای کاهش تنش ها وعده اش را داده بود. برخی مشاوران آقای اوباما هم نگران بودند این حمله موشکی موجب شعله ور شدن یک جنگ جدید در خاورمیانه شود.

اختلاف نظر بر سر طرح ماتیس موجب شکاف بین اوباما و فرماندهان نظامی ارشد در خاورمیانه شد. در حالیکه کاخ سفید نگران واکنش ناگهانی و زیادی نظامیان بود، ژنرال ماتیس عملا به صدای طرفداران پاسخ سختگیرانه تر به ایران تبدیل شد.

هرچند در نهایت با طرح ماتیس مخالفت شد اما به او اجازه داده شد که درون عراق با رهبران شبه نظامی مورد حمایت تهران برخوردهایی کند.

یکی از مقامات آمریکایی گفته در تابستان ۲۰۱۱ وقتی ماتیس فرماندهی نیروهای آمریکایی در خاورمیانه را برعهده داشت، در شرح اولویت هایش به رئیس جمهوری آمریکا گفته بود «اولویت شماره یک: ایران، اولویت شماره دو، ایران و اولویت شماره ۳ ایران».

اوایل سال ۲۰۱۳به ماتیس گفته شد قرار است پنج ماه زودتر جایگزین شود و به نوشته واشنگتن پست، همکاران سابقش گفتند ماتیس متقاعد شده بود که  به دلیل اختلاف با کاخ سفید زودتر کنار گذاشته شده است.

در حال حاضر قرار است ژنرال ماتیس نقش متفاوتی را برای فرمانده کل قوای جدید، یعنی رئیس جمهوری منتخب دونالد ترامپ بازی کند. اگر او از سنا رای کسب کند، بر حدود ۱.۳ میلیون نظامی آمریکایی که در بیش از ۱۵۰ کشور جهان پراکنده هستند، نظارت خواهد داشت.

ماتیس در حالی از سوی ترامپ نامزد وزارت دفاع شده که او بلافاصله بعد از انتخاب از سوی ترامپ، از «میشل فلورنوی» خواست که بعنوان معاونش فعالیت کند. از فورنوی به عنوان کسی یاد می کنند که اگر «هیلاری کلینتون» در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پیروز می شد، وزیر دفاع احتمالی او بود.
هرچند این انتخاب نشان می داد ماتیس تمایل به استمرار در مقابل تغییرات افراطی است و از صدای مستقل در مباحث سیاسی در کاخ سفید استقبال می کند اما بعد از چند ملاقات فلورنوی با تیم مشاوران امنیت ملی ترامپ، او این پیشنهاد را رد کرد و گفت اختلاف نظر ها زیاد است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif