عکس آرشیوی

برایان هوک نماینده ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا در یک نشست خبری برای نخستین بار به آمار قابل توجهی از اقدامات جمهوری اسلامی علیه ایالات متحده آمریکا اشاره کرد و گفت: ایران مسئول کشته شدن حداقل ۶۰۸ عضو ارتش آمریکا بوده است.

به گفته آقای هوک این رقم از گزارش‌های ارتش آمریکا که از طبقه بندی محرمانه خارج شده استخراج شده و معادل هفده درصد ارقام تمامی کشته شدگان پرسنل آمریکا در عراق، بین سالهای ۲۰۰۳ و ۲۰۱۱ است. علاوه بر این تعداد، هزاران عراقی نیز توسط گروه‌های نیابتی سپاه پاسداران کشته شده‌اند.

ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا پیشتر این رقم را حدود ۵۰۰ تن ذکر کرده بود.

در آذر ماه ۱۳۹۷ دادگاه فدرال شهر واشنگتن (پایتخت آمریکا) به شکایت سربازان مجروح و خانواده‌های سربازان کشته شده در جنگ عراق در فاصله سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱ رسیدگی کرد.

این سربازان و خانواده‌ها در ادعانامه خود جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در مجروح شدن یا مرگ عزیزانشان در عراق متهم و تقاضای خسارت کرده اند.

در این جلسه عکسی از قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران به عنوان فرمانده نیروهای ایرانی قرار داشت.
جلسه وکلای آمریکایی شکایت کننده از جمهوری اسلامی برای دریافت غرامت
شرکت حقوقی «اوسن» که وکالت پرونده شکایت گروهی از سربازان مجروح و خانواده سربازان کشته شده در عراق علیه جمهوری اسلامی ایران را بر عهده دارد، روز جمعه میزبان رسانه ها در کلوپ ملی مطبوعات در شهر واشنگتن بود.

​​

وکلای قربانیان می‌گویند جمهوری اسلامی ایران از طریق سپاه پاسداران و سپاه قدس و گروه های نیابتی اش همچون حزب الله لبنان و دیگر گروه های نیابتی عراق و با ارائه پول، آموزش نظامی، و ارائه تجهیزات علیه سربازان آمریکایی اقدام کرده است.

در جلسه دادگاه نمونه ای از یک خودروی نظامی هاموی (HMMWV) نمایش داده شد که هدف حمله گروه های مورد حمایت ایران در عراق قرار گرفته بود | عکس از: OSEN LLC
در جلسه آخر دادگاه شکایت آمریکایی ها علیه جمهوری اسلامی برای دریافت غرامت چه گذشت
روز پنجشنبه سومین و آخرین جلسه دادگاه شکایت بیش از یکصد آمریکایی از جمهوری اسلامی ایران برای دریافت خسارت در پایتخت آمریکا برگزار شد.

​​

در این دادخواست آمده است که مقامات تهران علاوه بر آموزش این گروه‌ها، با پولشویی از مسیر برخی از بانک‌های اروپایی اقدام به تأمین مالی آن‌ها کردند تا با آن پول به خرید مواد منفجره برای تولید بمب‌های کنار جاده‌ای و استفاده از آنها توسط گروه‌های آموزش دیده شان، اقدام کنند.