در آستانه ضرب الاجل های مهم پیش روی پرزیدنت ترامپ بر سر توافق هسته ای ایران، سناتور «باب کورکر» رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، هشدار داده است که خروج از برجام می تواند عواقبی برای بحران جاری با کره شمالی داشته باشد.

نشریه هیل در گزارشی نوشت: سناتور کورکر در همکاری با دولت ترامپ در حال کار بر روی پیش نویس قانونی است که هدف از آن اصلاح توافق هسته ای بدون نقض مفاد آن است.

این قانونگذار متنفذ جمهوریخواه می گوید رایزنی ها در این باره به جای خوبی رسیده است، اما پرزیدنت ترامپ حتی در صورت نتیجه بخش بودن طرح قانون جدید، می تواند برجام را ترک کند.

سناتور کورکر گفت ترک توافق هسته ای توجه را از معترضان در ایران منحرف کرده و اهرم فشار آمریکا در برابر متحدان اروپایی را ضعیف می کند: «آن ها در حال حاضر به دلیل نگرانی هایی که درباره خروج پرزیدنت ترامپ از برجام دارند، تمایل بسیار بیشتری برای همکاری در دیگر مسائل دارند و اگر توافق هسته ای را ترک کنیم آن اهرم های فشار از دست می رود.»

رییس جمهوری آمریکا پنج شنبه باید بار دیگر تصمیم بگیرد که آیا توافق هسته ای ایران در راستای منافع ایالات متحده است یا خیر. پرزیدنت ترامپ در ضرب الاجل قبلی از تصدیق این امر سرباز زده بود، اما از آن جایی که این امر در حوزه قوانین آمریکا است تاثیری عملی بر اجرای برجام نگذاشت.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.