وزیر خارجه آمریکا - عکس از آرشیو

وزیر خارجه ایالات متحده عصر پنجشنبه ۱۵ اسفند با اشاره به گزارش‌های اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد برنامه هسته‌ای ایران گفت، این گزارش‌ها به نگرانی‌های جدی قبلی که جمهوری اسلامی فعالیت‌های اتمی خود را پنهان می‌کند افزوده است.

مایک پمپئو با صدور بیانیه‌ای گفت: ایران امضاکننده پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است و طبق این پیمان باید مواد هسته‌ای خود را به آژانس اعلام و دسترسی بازرسان این نهاد نظارت هسته‌ای سازمان ملل متحد به مراکز هسته‌ای خود را فراهم کند.

وی تاکید کرد خودداری ایران از اعلام چنین موادی نقض آشکار توافق پادمانی است که تهران طبق ان‌پی‌تی ملزم به اجرای آن است و افزود، رژیم چمهوری اسلامی باید فورا با آژانس همکاری کرده و وظایف خود را بر مبنای پادمان آژانس بطور کامل انجام دهد.

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ افزود، گزارش‌های دو روز پیش آژانس موجب نگرانی بیشتری است، چرا که ما می‌دانیم رژیم ایران به دروغگویی درباره برنامه تسلیحاتی هسته‌ای گذشته‌اش همچنان ادامه می‌‌دهد و این یک «موضوع فوق‌العاده جدی» است.

مایک پمپئو در محل وزارت خارجه آمریکا به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
وزیر خارجه آمریکا: به ایران برای مقابله با کرونا پیشنهاد کمک داده‌ایم؛ امیدواریم آنها کمک‌های بشردوستانه ما را بپذیرند
وزیر خارجه آمریکا: به ایران برای مقابله با کرونا پیشنهاد کمک داده‌ایم؛ امیدواریم آنها کمک‌های بشردوستانه ما را بپذیرند

مایک پمپئو خاطر نشان کرد که ایالات متحده به قطع دسترسی جمهوری اسلامی به هر راهی که بتواند به سلاح هسته‌ای دست یابد متعهد است و هر توافق جدیدی در مورد برنامه هسته‌ای ایران باید بر اساس راستی‌‌آزمایی‌های مؤثر و سخت‌گیرانه بنا شود.

Telegram Banner