اد رویس (چپ)، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان.
اد رویس رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان (چپ) و الیوت انگل عضو دموکرات این کمیته - آرشیو

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا صبح پنجشنبه در نشستی با حضور چند کارشناس، به بررسی برخی فعالیت‌های ایران، از جمله "حمایت از ترورویسم"، برنامه موشک بالیستیک، و "فساد و پولشویی" در این کشور پرداخت.

با توجه به اجرای توافق جامع هسته‌ای و لغو تحریم‌های بین المللی علیه ایران، کارشناسان این موضوع را که سرمایه گذاری‌های خارجی در ایران، با توجه به رفتار این کشور، چه پیامدهایی برای امنیت ملی آمریکا خواهد داشت، بررسی کردند.

اد رویس، رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، با اشاره به وعده‌های دولت باراک اوباما پس از توافق اتمی ایران گفت، دولت در مقابل "رفتار تحریک آمیز" ایران بسیار ضعیف عمل کرده و سرمایه گذاری در ایران را نیز تشویق می‌کند.

اد رویس گفت "جان کری، وزیر خارجه، این هفته در اروپا بسر می‌برد و با برداشتن گام‌های غیرمعمول سعی دارد به شرکت‌های خارجی اطمینان دهد که ایران آماده معامله است و مقامات دیگر دولت هم می‌گویند رشد اقتصادی ایران به سود امنیت ملی آمریکا است."

اد رویس گفت "متقاعد کردن آنها کار مشکلی است، با توجه به این که سپاه پاسداران ایران از سوی وزارت خزانه داری آمریکا قدرتمندترین بازیگر اقتصادی در ایران توصیف شده است." او گفت این سپاه تروریست است.

الیوت انگل عضو ارشد این کمیته از حزب دموکرات نیز در تایید اظهارات اد رویس گفت، "باید سوال کرد اکنون که تحریم‌ها برداشته شده، پس چرا به جای موجی از سرمایه گذاری، تنها آب باریکه‌ای به ایران سرازیر شده است."

وی خود در پاسخ گفت "نباید تعجب کرد؛ بانک‌ها می‌خواهند با ایران معامله کنند، ولی به خطرات آن هم توجه دارند. آنها شاهد همان روند و رفتار خطرناکی هستند که در مورد  ایران، سال‌ها تجربه کرده‌اند. برنامه غیرقانونی موشک بالیستیک، حمایت از تروریسم، نقض حقوق بشر و فساد (مالی) و پولشویی."