اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا یکی از منتقدان پرداخت به ایران است.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا با حضور در یکی از کمیته های فرعی مجلس نمایندگان آمریکا، با دفاع از پرداخت پول نقد به ایران، گفت با پرداخت پول به ایران، در میلیونها دلار پول مالیات دهندگان آمریکایی صرفه جوئی کردیم.

«کریس بک‌مایر»، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه در جلسه کمیته فرعی تحقیقات و نظارت خدمات مالی مجلس نمایندگان حاضر شد و از اقدام دولت در پرداخت یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار پول نقد به جمهوری اسلامی ایران دفاع کرد.

روز پنجشنبه ۱۹ شهریور، کمیته فرعی تحقیقات و نظارت خدمات مالی مجلس نمایندگان با حضور مقامات وزارت خارجه، دادگستری و خزانه داری آمریکا و همچنین معاون وزارت خارجه در امور ایران تشکیل جلسه داد.

این جلسه برای شنیدن توضیحات در ارتباط با پرداخت ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار نقد به ایران در قبال بدهی آمریکا تشکیل شد که این هفته وزارت خزانه داری رسما پرداخت آنرا اعلام کرد.

مبلغ ۱.۷ میلیارد دلار تسویه حساب پرونده ای ۳۷ ساله میان آمریکا و ایران بوده است. ۱.۳ میلیارد دلاری که در دو قسط به ایران پرداخت شده در حقیقت بهره دعوی ۴۰۰ میلیون دلاری بین دو کشور است که به زمان شاه ایران باز می گردد.

دو روز پیش، وزارت خزانه داری، وزارت دادگستری و وزارت خارجه دولت اوباما در دیداری پشت درهای بسته با برخی اعضای کنگره ایالات متحده آمریکا جزئیاتی از پرداخت نقد به ایران را به اطلاع آنها رساندند. دولت اوباما می گوید بعد از پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار اصل طلب ایران، مبلغ ۱.۳ میلیارد دلار نیز در دو پرداخت جداگانه به ایران پرداخت شده است.

پرداخت این پول همزمان شد با آزادی چهار زندانی آمریکایی و به همین دلیل جمهوریخواهان می گویند عملا دولت اوباما برای آزادی آنها باج داده است. کاخ سفید این اتهام را قویا رد کرده است.

شان دافی، رییس جمهوریخواه کمیته فرعی تحقیقات و نظارت مجلس گفت مقامات دولت تنها با تهدید حکم احضار در این جلسه حاضر شدند و دولت در برابر تقاضاهای مکرر کنگره جزییات این پرداخت را از کنگره پنهان نگه داشت.

آقای دافی گفت ما می خواهیم بدانیم حتی اگر این پرداخت قانونی بوده، مفهوم و پی آمد آن بر تلاش آمریکا برای مهار کردن تامین مالی تروریسم چه خواهد بود.

وی افزود: ما بسیاری چیزها را نمی دانیم ولی از تعهد ایران به حمایت از گروههای تروریستی اطمینان داریم. یعنی دشمنان اسراییل و غرب که رهبران آنها امسال گفتند از ایران تامین مالی می شوند. امروز می خواهیم از مقامات حاضر بپرسیم چرا ما با پول مالیات دهندگان آمریکایی آنقدر کار ایران را برای دامن زدن به تروریسم آسان می کنیم."

در مقابل این اظهارات، "ال گرین" عضو ارشد دموکرات کمیته با لحن انتقادی گفت جمهوریخواهان از آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما کمر به انکار موفقیت های او بستند.

وی گفت: "ما در شرایطی خاصی بودیم، آمریکایی ها در ایران زندانی بودند که آنها را در برابر پرداخت پولی که به اسیر کنندگان بدهکار بودیم، به وطن بازگرداندیم. حالا ما این کار را محکوم می کنیم. خیال می کردیم بعد از آن، برای ستایش از پریدنت مراسم و رژه برپا می شود؛ از آنهایی که به این خاطر مذاکره کردند، قدردانی می شود ولی این کمیته در عوض راه انکار موفقیت پرزیدنت را در پیش گرفته است."

اظهارات معاون وزارت خارجه

کریس بک‌مایر معاون وزیر خارجه در امور ایران گفت آزادی زندانیان آمریکایی بر اساس یک اقدام انسان دوستانه و تبادل آنها با چندین ایرانی زندانی در آمریکا صورت گرفت.

وی گفت: " از طریق مذاکرات ما توانستیم این مسایل را به شیوه ای تکمیل کنیم که موجب پیشرفت منافع اصلی ما  شود و همچنین اطمینان کسب کردیم که ایران هرگز نتواند سلاح اتمی داشته باشد. "

وی افزود: با اقدامی که صورت گرفت، بطور بالقوه در میلیونها دلار پول مالیات دهندگان آمریکایی صرفه جوئی شد و آمریکاییان زندانی در ایران را  آزاد کردیم. قبل از این تصمیم، برای هریک از این مسایل بر اساس ضرورت آنها ارزیابی شد و وقتی مطمئن شدیم به نفع منافع آمریکاست، اقدام کردیم."

واکنش رویس

اد رویس رییس کمیته روابط خارجی مجلس هم که در نیمه این جلسه به آن پیوست، گفت حقیقت آن است که اگر دولت می خواست مثل مورد کره شمالی در گذشته و یا مانند نیمه مذاکرات اتمی با ایران، می توانست یک کانال مشروع مالی برای این پرداخت پیدا کند.

وی گفت: "ولی این یک اختلاف بیشتر از ۳۰ ساله بود. چند ماه بیشتر چه فرقی می کرد؟ جز اینکه قرار بوده به عنوان باج این پول را به ایران بدهیم تا آنها چهار زندانی ما را آزاد کنند. متاسفانه روش دولت باعث شده که ایران باز هم بعد از آزادی آن زندانی ها، سه آمریکایی دیگر را بازداشت کند. 

"لیزا گراش" مشاور حقوقی دفتر دعاوی و اختلافات بین المللی وزارت خارجه نیز توضیحاتی در مورد چندین مورد اینگونه پرداختها به ایران در گذشته توسط دولتهای پیشن آمریکا از جمله دولتهای جمهوریخواه به جلسه ارائه کرد.