یکی از قول‌های رئیس جمهوری آمریکا در معرض خطر است، جایگزینی بیمه درمانی اوباما. مجلس نمایندکان آمریکا می‌خواهد روز پنجشنبه لایحه جدیدی برای بیمه درمانی را به رأی بگذارد.

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه سعی کرد گروهی از مخالفان جمهوریخواه این لایحه را متقاعد کند و گفت «شرکت های بیمه از اوباماکر راضی نیستند. میلیون‌ها بیمار دیگر نمی‌توانند درمان شان را با همان پزشکان خود ادامه دهند. این یکی از دلایل عمده‌ای است که ما باید اوباماکر را لغو کنیم.»

اما این گروه جمهوریخواهانِ محافظه کار، موسوم به فراکسیون آزادی مجلس نمایندگان، که سرسختانه مخالف لایحه است، معتقد است این لایحه تفاوت چندانی با اوباماکر ندارد.

مارک مدوز رئیس فراکسیون آزادی مجلس نمایندگان گفت «از همان ابتدا که رئیس مجلس لایحه را معرفی کرد، ما سعی کردیم نظر مثبت به آن داشته باشیم. چند روزی هم با هم روی آن کار کردیم. اما موضع ما تغییری نکرده. با این وجود سعی داریم سازش کنیم.»

محافظه کاران می‌خواهند برخی از عناصر لایحه بیمه مانند پوشش بیماریهای روانی حذف شود. آقای مدوز امیدوار است مذاکرات به نتیجه برسد. قرار است امروز نیز فراکسیون با پرزیدنت ترامپ ملاقات کند.

دموکرات‌ها نیز به نوبه خود تلاش می‌کنند اوباماکر حفظ شود.

نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا گفت «لایحه ای که او امضا کرد بیمه درمانی برای همه آمریکائیان بود ... نه یک امتیاز صرفاً برای یک گروه خاص. ما به آن دستاورد افتخار می‌کنیم. لایحه پیشنهادی مجلس هزینه بیشتر برای درمان کمتر را ارائه می‌کند.»

جو بایدن معاون سابق ریاست جمهوری و یکی از دموکرات‌های محبوب نیز در این کمپین به دفاع از اوباماکر برآمد.

لغو و جایگزینی اوباماکر، یک آزمون عمده برای پرزیدنت ترامپ در زمینه توانائی قانونگذاری و وفای به قول محسوب می‌شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif