دیدار وزیران خارجه آمریکا و فرانسه در واشنگتن. روز چهارشنبه نمایندگان حدود هشتاد کشور عضو ائتلاف علیه داعش در واشنگتن حضور داشتند. 
عکسی از دیدار سال گذشته وزرای خارجه آمریکا و فرانسه در واشنگتن - آرشیو

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در گفت‌وگو با وزیر خارجه فرانسه بر مسئول نگه‌داشتن ایران در مورد نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، تاکید کرد. 

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه هشتم اردیبهشت در بیانیه‌ای اعلام کرد که مایک پمپئو در گفت‌و‌گو با ژان ایو لو دریان در مورد برداشتن گام‌هایی در مقابله با تروریسم و همچنین پاسخگو نگه داشتن ایران تاکید کرده است. 

وزارت خارجه فرانسه هفته پیش با صدور بیانیه‌ای، پرتاب یک ماهواره نظامی توسط ایران را بر خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد دانسته و آن را قویا محکوم کرده بود. 

نمایی از ساختمان وزارت امور خارجه فرانسه
فرانسه پرتاب ماهواره نظامی توسط ایران را ناقض قطعنامه سازمان ملل دانست و آن را «قویا محکوم» کرد
فرانسه پرتاب ماهواره نظامی توسط ایران را ناقض قطعنامه سازمان ملل دانست و آن را «قویا محکوم» کرد

مایک پمپئو همچنین پیشتر از اتحادیه اروپا خواسته بود افراد و نهادهایی که در برنامه موشکی ایران فعالیت دارند را تحریم کند.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به این که فناوری سامانه ماهواره‌بر با موشک بالیستیک قاره‌پیما مشابهت دارد گفت که «هیچ کشوری به دنبال فناوری موشکی بالیستیک قاره‌پیما نبوده است، مگر آن که در پی حمل کلاهک هسته‌ای [باشد].»