اوباما می گوید جمهوری خواهان طرح بیمه وی را گروگان گرفته اند و در ازای بازگشایی دولت فدرال باج می خواهند.

 اختلاف میان قانونگذاران دموکرات و جمهوری خواه آمریکایی بر سر طرح بیمه درمانی اوباما که به تعطیلی بخش هایی از دولت فدرال انجامیده، همچنان ادامه دارد و به نظر می رسد مدتی ادامه خواهد یافت.

در دومین روز تعطیلی دولت، دموکرات ها جمهوری خواهان را ملامت می کنند، جمهوری خواهان دموکرات ها را، و بسیاری از آمریکاییان هر دو را.رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه گفت جمهوری خواهان طرح بیمه وی را «گروگان گرفته اند» و در ازای بازگشایی دولت فدرال، «باج»‌ می خواهند و وی حاضر نیست به این کار تن دهد. او گفت این قانون در کنگره

جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، تقصیر تعطیلی دولت فدرال را به گردن سنای آمریکا و دموکرات ها انداخته است. بینر می گوید حزب وی(جمهوری خواه) پیشنهاد مصالحه داده است: «شب گذشته آنها نه تنها پیشنهاد مصالحه را رد کردند، بلکه درخواست ما برای نشستن و حل اختلافها بر اساس قانون اساسی را هم رد کردند، که روشن می سازد که اگر مجلس نمایندگان و سنا توافق نداشت هباشند، باید بنشینیم و بحث کنیم و سعی کنیم موضوع را حل نماییم.» 

تحلیلگران می گویند ادامه یافتن تعطیلی دولت فدرال، از میزان محبوبیت جمهوری خواهان خواهد کاست. راشل ون دانگن از ویراستاران رسانه «پولیتیکو» - که  کارهای دولت آمریکا در مرکز فعالیتهایش قراردارد - مدعی است تعطیل شدن بخشی از دولت فدرال، نتیجه پافشاری گروه کوچکی از محافظه کاران مجلس نمایندگان (اعضای محافظه کار موسوم به «تی پارتی») است. وی می گوید: « رهبری حزب جمهوریخواه، جان بینر (رئیس مجلس نمایندگان) و معاونانش همیشه نگران از دست دادن اکثریت در انتخابات ۲۰۱۴ (به واسطه تعطیل احتمالی دولت) بوده اند؛ اما در نهایت موفق نشده اند که از عهده متقاعد کردن ۳۰ تا ۴۰ نماینده ای برآیند که از اعضای حزب راستگرای‌ «تی پارتی» آمریکا هستند.

شهروندان آمریکا از کشمکش و جدال پی گیر نمایندگان کنگره کلافه اند.
پال سَکِر، مهندس سازمان حفظ محیط زیست در نیویورک یکی از بسیار کارمندان دولت است که به دلیل تعطیلی دولت، وضع مالی نامناسبی پیدا می کند و می گوید: با قطع دریافت چک حقوق، باید برای پرداخت قسط خانه و دیگر پرداختها به پس اندازم متکی شوم. دختر من دانشجوست ، مخارج او هم هست.

عده ای می گویند تعطیل شدن دولت فدرال به رونق کسب و کارهای خرد و کلان و میزان فعالیت بخش خصوصی هم ضربه خواهد زد، چون مردم به اندازه سابق پول ندارند و بنابراین کمتر خرج می کنند.به حدود ۸۰۰ هزار کارمند دولت فدرال آمریکا مرخصی اجباری بدون حقوق داده شده  است. روشن نیست مدت زمان این مرخصی اجباری چقدر است. آخرین بار دولت فدرال آمریکا در سال های ۱۹۹۵ و ۹۶ به مدت ۳ هفته تعطیل شد.