باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده تجربه سیاسی "هیلاری کلینتون" وزیر خارجه پیشین و داوطلب پیشتاز نامزدی انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۱۶ از حزب دموکرات را ستود؛ حمایتی که کفه ترازو را به نفع خانم کلینتون در رقابت با "برنی سندرز" دیگر داوطلب دموکرات این انتخابات سنگین‌تر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اظهارات مثبت آقای اوباما درباره تجربیات سیاسی همسر بیل کلینتون رئیس جمهوری اسبق ایالات متحده، در گفت‌وگو با نشریه پولیتیکو روز دوشنبه منتشر شد و این اظهارات، کمک بزرگی بزرگی به خانم کلینتون برای جذب آرای بیشتر مردم در راه رسیدن به ریاست جمهوری است.

با وجود آن که باراک اوباما در این مصاحبه هرگز انتقادی را علیه برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت که حامی برابری اجتماعی و منتقد وال استریت است مطرح نکرد، اما ضمن ستایش تجربیات کاری وزیر خارجه پیشین دولت خود، چندین بار گفت که پیام‌ها و مواضع هیلاری کلینتون "ریشه در واقعیت دارد."

به گفته رئیس جمهوری آمریکا خانم کلینتون "فوق‌العاده باتجربه است ... باهوش است و از هر بخش از سیاست‌های داخلی و خارجی آگاهی دارد؛ و (این باعث می‌شود که) گاهی با احتیاط بیشتری سخن بگوید و تبلیغات انتخاباتی او بیشتر به نثر شبیه باشد تا نظم." کنایه‌ای که ظاهرا اشاره دارد به شعارهای برخی داوطلبان انتخابات که منطبق با واقعیات موجود نیست.

گفت‌وگوی باراک اوباما با پولیتیکو پیشتر انجام شد اما امروز منتشر شد، آن هم در حالی که قرار است هفته آینده - اول ماه فوریه - انتخابات مقدماتی در ایالت آیووا که در روند انتخاب نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری آینده از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه بسیار تعیین کننده است، برگزار شود.

هیلاری کلینتون، که خود در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ میلادی در نهایت مغلوب باراک اوباما شده بود، در طول چند ماه اخیر پیشتاز این رقابت‌ها بوده و به نظر می‌رسد برای نامزدی نهایی حزب دموکرات برای این دوره از انتخابات بسیار نزدیک شده باشد.

اما طبق نظرسنجی‌های جدیدی که به تازگی صورت گرفته، برنی سندرز رقیب اصلی او، در هفته‌های اخیر موفق به جذب حمایت بیشتری شده و از این رو فاصله خود را با خانم کلینتون کم‌تر کرده است.