RNC 016 Cleveland-2

تنها دو روز بعد از گردهمایی جمهوریخواهان در کنوانسیون این حزب، دونالد ترامپ نامزد نهایی این حزب معرفی شد. در روز آخر (پنجشنبه) ترامپ سخنرانی پذیرش نامزدی را انجام داد.

تنها چند روز پس از پایان کنوانسیون حزب جمهوری‌خواه که حالا دونالد ترامپ کاندیدای رسمی آن است، کنوانسیون حزب دموکرات برگزار خواهد شد. نگار محمدی، خبرنگار صدای آمریکا از کلیولند گزارش می‌دهد.

​​شب آخر کنوانسیون حزب جمهوریخواه و سخنرانی‌های پایانی، چه بازتابی در فضای مجازی داشت؟
آرش سیگارچی از کلیولند گزارش می‌دهد.

​​دونالد ترامپ، داوطلب احراز مقام ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه، رسما نامزدی این حزب را برای رقابت با هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات پذیرفت و در سخنرانی خود در چهارمین و آخرین شب از کنوانسیون حزبش در شهر کلیولند قول داد تغییراتی اساسی در اقتصاد آمریکا و بازگرداندن امنیت به این کشور آورد.

​​حضور کمرنگ سیاهپوستان در کنوانسیون امسال حزب جمهوریخواه در ایالت اوهایو که پنجشنبه آخرین روز خود را پشت سر گذاشت کاملا مشهود بود. در واقع از بیش از ۲۴۰۰ نماینده شرکت کننده در کنواسیون فقط ۱۸ نفر سیاهپوست هستند.

​​ترامپ در بخش آخر صحبتش گفت برای همه پدر مادرهایی که برای فرزندانش آرزو دارند، هر بچه ای که که آرزو دارد برای بچه هایش، من این را می گویم: من با شما هستم، من برای تو می جنگم و برای شما پیروز خواهم شد.

​​ترامپ افزود:‌ ارتش مان را باز سازی می کنیم. از شرکایی که از ما خدمات نظامی می گیرند می خواهیم سهم و هزینه اش را بدهند.

​​نامزد جمهوریخواهان افزود: من شغل های از دست رفته را به فیلادلفیا، اوهایو و میشیگان بر می گردانم. من کار برای شهرهای داخل آمریکا ایجاد می کنم.​​ترامپ افزود: ما مهربان خواهیم بود اما بزرگترین تحمل و مهربانی من برای مردم کشور خودم خواهد بود.نامزد جمهوریخواهان افزود: ما یک دیوار بزرگ دور کشورمان می سازیم برای ممانعت از مهاجرت غیر قانونی، باندهای مواد مخدر و محافظت از مردم مان.ترامپ افزود:  اوباما این همه پناهنده از سوریه راه داد. من میخوام تنها کسانی بیایند  که ارزش های ما را بخواد و ملت ما را دوست داشته باشد.
​​

​​ترامپ درباره سیاست خارجی آمریکا گفت ما باید این سیاست شکست خورده را عوض کنیم. نیاز داریم با متحدان مان علیه داعش سریع اقدام کنیم.ترامپ افزود: به عنوان رئیس جمهورتان از همه محافظت می کنم ، از شهروندان همجنسگرا هم در مقابل خشونتهای ایدئولوژیک محافظت می کنم.ترامپ می گوید برای امنیت ما باید مراقب بیرون باشیم. ما همه آدم های وحشی داعش را شکست می دهیم.

​​نامزد جمهوریخواهان می گوید دولت اوباما در اقتصاد، امنیت و همه چیز شکست خورده است.در وسط سخنرانی ترامپ، یک زن معترض فریاد زد و برای دو دقیقه سخنرانی او را متوقف کرد. پلیس او را بیرون برد. ترامپ گفت: پلیس ما چقدر خوب است.
 سخنرانی دونالد ترامپ در آخرین شب کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه در شهر کلیولند ایالت اوهایو - ۲۱ ژوئیه ۲۰۱۶

​​ترامپ می گوید آوا و صدای مردمی است که خفه شده اند و صدایی ندارند. او افزود:‌ من مادرای را در آغوش گرفتم که فرزندشان را از دست داده بودند بخاطر سیاستبازی های سیاستمداران. من طاقت بی عدالتی رو ندارم.​​قبل هیلاری کلینتون داعش نبود، سوریه تحت کنترل بود، مصر صلح بود و عراق مرگ کاهش داشت و ایران هم بخاطر تحریم ها به حالت خفگی در آمده بود. اما بعد از چهارسال وزارتخارجه کلینتون حالا به جهان نگاه کنیم.

حالا ببینید:‌ سوریه جنگ داخلی است، مصر دست اخوان المسلمین بود که ارتش مجبور شد دخالت کند، عراق هرج و مرج است و ایران هم دنبال تولید سلاح هسته ای است.  و داعش هم روی کار آمده است.

مدیریت کلینتون یعنی مرگ، نابودی، ضعف و تروریسم.ترامپ اشاره به ایران کرد و گفت همه یادمان هست وقتی که ملوان های ما جلوی افراد مسلح ایران زانو زده بودند. تازه ما ۱۵۰ میلیارد به آنها دادیم و تازه توافق کرده بودیم. این بدترین توافق بود.ترامپ افزود: تعداد مهاجران غیر قانونی که امسال از مرزها گذشته اند، به اندازه سالهای گذشته است. آنها آزاد هستند.​​ترامپ می گوید با اغاز ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ ایمنی و امنیت برقرار می شود. اشاره او به روز سوگند رئیس جمهوری بعدی است.دونالد ترامپ در اولین جمله سخنرانی اش، گفت با کمال افتخار و خضوع نامزدی حزب جمهوریخواه را می پذیرد.دختر آقای ترامپ می گوید سیاست با وعده ها محاسبه نمی شود بلکه با نتایج باید بررسی کرد. به کارنامه پدرم نگاه کنید. او اقتصاد آمریکا را نجات می دهد.ایوانکا ترامپ:

​​ایوانکا دختر ترامپ بخش اصلی سخنانش را درباره برابری حقوق زنان اختصاص داده است و می گوید پدرم رئیس جمهور شود، حقوق را افزایش می دهد.

 ایوانکا ترامپ در حال سخنرانی درباره پدرش است. قرار است او پدرش را معرفی کند.پیتر تیل میلیاردر آمریکایی و از بنیانگذاران «پی پال» در سخنرانی اش گفت افتخار می‌کند همجنسگرا و جمهوریخواه است. حزب جمهوریخواه بخاطر اعتقادات مذهبی همجنسگرایی را قبول نداردقبل از سخنرانی «پذیرش نامزدی» توسط دونالد ترامپ،‌ در یک دقیقه ببینیم او کیست. عکسهایی که تا به حال ندیده اید:

​​پایان جنبش «توقف ترامپ»

جنبش توقف ترامپ از سوی مخالفان ترامپ در حزب جمهوریخواه شکل گرفته بود اما به نوشته خبرگزاری ها با قطعی شدن نامزدی و سخنرانی امشب ترامپ، این جنبش به پایان رسیده است و جمهوریخواهان باید بپذیرند که ترامپ نامزد این حزب است.در بخشی از نسخه سخنرانی که آقای ترامپ قرار است دو ساعت دیگر ایراد کند، به ایران اشاره شده است.

​​در بخشی از این نسخه سخنرانی ترامپ به شکست های دولت اوباما اشاره می کند و  نوشته است: تحقیر پشت تحقیر. همه ما عکس های ملوان های مان را به یاد می آوریم که جلوی ایرانیان زانو زده بودند وقتی اسیر گرفته شدند. این فقط کمی بعد از توافق هسته ای با ایران بود. توافقی که ۱۵۰ میلیارد دلار به ایران می داد. این یکی از بدترین توافق هایی که تا به حال شده است.در سخنرانی آقای ترامپ چند بار به ایران اشاره شده است. معمولا سخنرانی مقام های مهم ساعتی قبل از ایراد در اختیار رسانه ها قرار می گیرد.

 

 سخنرانی آقای ترامپ در اختیار رسانه ها قرار گرفته است. در این متن بیش از چهار هزار کلمه ای، او ضمن پذیرش نامزدی جمهوریخواهان، سیاست خود را تشریح کرده است.

 یکی از کسانی که ترامپ خواسته امشب سخنرانی کند، پیتر تیل میلیاردر آمریکایی است. او همجنسگراست. در حالی ترامپ او را دعوت کرده که حزب جمهوریخواه بخاطر اعتقادات مذهبی همجنسگرایی را قبول ندارد و در سالهای اخیر با طرح های دولت اوباما و دموکرات ها برای برابری جنسیتی همجنسگراها با سایر مردم مخالفت کرده است.

آقای تیل از جمله سرمایه گذاران فیس بوک بوده است.

پیتر تیل

​​

 هر روز کنوانسیون جمهوریخواهان یک شعار داشت. بعد از امنیت و اقتصاد، شعار امروز و روز آخر کنوانسیون این است: «آمریکا را دوباره اول کنیم».عکسهای روز دوم نشست جمهوریخواهان: از سخنرانی دختر و پسر ترامپ تا صف پلیس مقابل معترضان

 عکس هایی از حاشیه کنوانسیون در کلیولند؛
این خانم جوان در حال تبلیغ برای گروه خودش است.

روز آخر بیشتر افراد معترض و حامی،‌ سعی در تبلیغ نهاد خودشان داشتند از جمله این خانم جوان.

​​آیا دونالد ترامپ رکورد ریگان را می زند؟‌

یک نشریه محلی در کلیولند به این نکته توجه کرد که اگر دونالد ترامپ در انتخابات آبان ماه پیروز شود، رکورد ریگان را خواهد زد. رونالد ریگان، چهلمین رئیس جمهوری آمریکا، پیرترین فردی در آمریکا بود که رئیس جمهور شده است.

ترامپ اکنون ۷۰ ساله است.

​​

 

یک ماه پیش آقای ترامپ ۷۰ ساله شد. در صورت پیروزی، او تا روز سوگند ریاست جمهوری، ۷۰ سال و ۲۲۰ روزه خواهد بود. این در حالی است که ریگان در زمان سوگند ریاست جمهوری، ۶۹ سال و ۳۴۴ روزه بود. ریگان در سالهای ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ رئیس جمهور بود و در زمان ترک شغلش، ۷۷ سال سن داشت.

آیزانهاور دیگر رئیس جمهوری بود که در هفتاد سالگی به این سمت رسید.

البته رقیب آقای ترامپ هم چندان جوان نیست. هیلاری کلینتون این آبان، ۶۹ ساله می شود.در حالیکه چهارماه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقیمانده است، مقامهای برگزار کننده انتخابات در ایالت ایلینویز می گویند که سیستم رای دهی این ایالت توسط هکر ها مورد حمله قرار گرفت.

در آمریکا رای گیری عمدتا کامپیوتری برگزار می شود.

یک شعبه رای گیری در انتخابات مقدماتی در ایالت ایلینویز.

​​صدای آمریکا سخنرانی ترامپ را زنده و با ترجمه همزمان از تلویزیون پخش خواهد کرد. اگر می خواهید از روی وبسایت ببینید،‌ اینجا را کلیک کنید. همچنین می توانید از روی فیس بوک زنده ببینید.باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا به آسوشیتدپرس گفت، احتمالا اظهارات ترامپ درباره ناتو تاکیدی بر اهمیت پایبندی همه اعضای آن پیمان نظامی به تعهدات خود بوده است. این سناتور ارشد جمهوریخواه تاکید کرد که آمریکا در چارچوب ناتو موظف است از همپیمانان خود در برابر تهاجم احتمالی روسیه دفاع کند.برخی مقام‌های ارشد جمهوریخواه به این گفته دونالد ترامپ، که در صورت رئیس جمهور شدن سیاست‌های آمریکا در مورد ناتو را بازبینی خواهد کرد، واکنش نشان دادند. از جمله سناتور میچ مک کانول که به سی.ان.ان گفت با این نظر "کاملا" مخالفم، چرا که ناتو موفق‌ترین اتحاد نظامی در طول تاریخ جهان بوده است.ملانیا همسر دونالد ترامپ، عصر پنجشنبه برای نخستین بار پس از ماجرای کپی برداری از سخنرانی چند سال پیش میشل اوباما، به محل برگزاری کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه در کلیولند برگشت، تا در مراسم سخنرانی همسرش حضور داشته باشد.تد کروز و جان کیسیک، رقبای پیشین دونالد ترامپ از او حمایت نکرده‌اند. جرج بوش پدر و پسر و میت رامنی، نامزد دور پیش جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری نیز به کنوانسیون نیامدند.

​​حسین خرم، نماینده ایالت واشنگتن در کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه: کشته شدن سفیر آمریکا در لیبی ضعف دیپلماسی خانم کلینتون و نشانگر آن است که وی قدرت تصمیم گیری در مواقع بحرانی را ندارد.

​​رضا گوهرزاد، روزنامه نگار و فعال سیاسی حزب دمکرات آمریکا: جمهوریخواهان حامی جرج بوش و نئوکانها که با حمله به عراق، جنگ را به خاورمیانه بردند؛ مصداق کاشتن باد و دروکردن توفان بود چون از آن زمان خاورمیانه به کانون بحران تبدیل شد.

​​ عکسهای روز دوم نشست جمهوریخواهان: از سخنرانی دختر و پسر ترامپ تا صف پلیس مقابل معترضان
این دو دختر هم پلاکاردهایی در مخالفت با ترامپ دارند.

​​دونالد ترامپ جونیور، پسر نامزد جمهوریخواهان در واکنش به عدم حمایت تد کروز از پدرش گفت که اصلا تیم انتخاباتی ترامپ نیازی به حمایت او ندارد.

ترامپ و کروز در انتخابات جنگ لفظی شدیدی داشتند.از حاشیه های کنوانسیون جمهوریخواهان در کلیولند، این گزارشی است که همکارمان فرهاد پولادی تهیه کرده است.

هزاران کیلومتر دورتر از محل تولد محمد شاه سومین شاه قاجار، چادر مسافرتی تفریحی ابریشم بافت وی در معرض نمایش عمومی در شهر کلیولند، ایالت اوهایو قرار گرفته است.

نمایش عمومی چادر مسافرتی شاه قاجار در کلیولند آمریکا

​​تد کروز چهارشنبه شب که از ترامپ حمایت نکرد، از سوی خیلی ها در کنوانسیون هو شد. اینجا ببینید

روز پنجشنبه کروز از اقدام خودش دفاع کرد. او گفت من از ترامپ حمایت نکردم، همانطور که از او انتقاد نکردم. من از تصمیم حزب دفاع می کنم اما انتظار نباشید به کسی که درباره همسر من بد گفته، حمایت کنم.

یک هوادار ترامپ، کروز را هو می کند.

​​

در اواخر فعالیت انتخاباتی ترامپ و کروز، این دو حرف های عجیبی درباره همسران یکدیگر زده بودند.رسانه ها می پرسند که کدام ترامپ را خواهید دید. ترامپی که جدی نیست و با همه شوخی می کند؟ ترامپی که به زنان و اقلیت ها حمله می کند یا ترامپی که سعی می کند با تغییر لحن در قامت نامزد نهایی حزب خود، توجه بیشتری به خود جلب کند.

نامزد نهایی جمهوریخواهان

​​

رسانه ها می گویند سخنرانی او امشب از روی نوشته خواهد بود.امشب قرار است دونالد ترامپ سخنرانی کند. این مهمترین شب برای ترامپ تا اینجای رقابت انتخابات ریاست جمهوری است.

 نمايش انتخاباتي با طعم ترامپ.
گروههايي در حاشيه كنوانسيون جمهوريخواهان نمايش خياباني اجرا مي كند. اين يكي از نمايشهاست كه فردي خود را به شكل ترامپ در آورده است.

​​نگار محمدی که برای پوشش مجمع ملی حزب جمهوری‌خواه به کلیولند رفته از حال و هوای کنوانسیون و جنجال‌های ناشی از سخنرانی تد کروز گزارش می‌دهد. سناتور کروز حاضر نشد از دونالد ترامپ حمایت کند.

​​برگزاری نشست ملی حزب جمهوری خواه در کلیولند فرصتی است تا موافقان و مخالفان ترامپ با روش‌های مختلف به اظهارنظر بپردازند. آرش سیگارچی گزارش می‌دهد.

​​مایک تنس در کنار ترامپ

​​

پنس که فرماندار ایندیانا است، در سخنانی ضمن انتقاد از کلینتون و اوباما خواستار رای همه جمهوریخواهان و حتی دموکرات ها شد.

یار انتخاباتی ترامپ همچنین با برشمردن سابقه فعالیت اقتصادی ترامپ گفت او کسی است که هرگز از کاری که شروع کرده عقب نمی نشیند.اما سخنران آخر کنوانسیون جمهوریخواهان در چهارشنبه شب،‌ مایک پنس «یار انتخاباتی» ترامپ بود. او که از سوی ترامپ نامزد این سمت شد، رسما در سخنرانی چهارشنبه شب این پیشنهاد را پذیرفت.

  

در اواخر سخنرانی کروز، دونالد ترامپ ناگهان در کنواسیون حاضر شد اما این حضور ناگهانی هم موجب نشد کروز با نام بردن از او، حمایت علنی خود را اعلام کند طوریکه حضار کروز را هو کردند.

خانواده ترامپ

​​

آقای ترامپ در توئیر خود نوشت،‌ « تد کروز هو شد. او به قرارش عمل نکرد. من دو ساعت قبل از سخنرانی متن آن را دیدم. بذار صحبت کنه. مساله مهمی نیست.»تد کروز

​​

کروز هرچند سخنرانی خود را با تبریک به ترامپ آغاز کرد اما تا پایان سخنرانی ۲۳ دقیقه ای اش دیگر نامی از ترامپ نیاورد.

سناتور تگزاس،‌ از رای دهندگان آمریکایی خواست که برای انتخابات آبان ماه به وجدان خود رجوع کنند. وی البته از هیچ فرصتی برای انتقاد از اوباما و کلینتون دریغ نکرد.روز سوم کنوانسیون حزب جمهوریخواه تحت تاثیر سخنرانی تد کروز و عدم حمایت آشکار او از ترامپ بود. این دو که در هفته های آخر رقابت در خردادماه،‌ انتقادات تند و تیزی از هم داشتند،‌ در حالی در کنوانسیون به هم رسیدند که پیش از مراسم گفته شد کروز در سخنرانی خود از ترامپ به طور مشخص اسم نمی برد.​​نیوت گینگریج، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا دیگر سخنران کنوانسیون جمهوریخواهان در سه شنبه شب بود. او ضمن انتفاد از اوباما و کلینتون به توافق ایران هم اشاره کرد و آن را مایه قدرت گرفتن مذهبی های افراطی نامید.​​نیوت گینگریج، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا دیگر سخنران کنوانسیون جمهوریخواهان در سه شنبه شب بود. او ضمن انتفاد از اوباما و کلینتون به توافق ایران هم اشاره کرد و آن را مایه قدرت گرفتن مذهبی های افراطی نامید.تد کروز همانطور که قبلا گفته شد فقط به ترامپ تبریک گفت اما اسمی از حمایت از او نبرد. او البته به شعار های ترامپ اشاره کرد و به این جمله بسنده کرد که نباید به کلینتون رای داد. او از رای دهندگان خواست به وجدان شان رجوع کنند.کروز در سخنانش به ایران اشاره کرد:‌

​​کروز گفت مثل بقیه شاه، ملکه و دیکتاتور نداریم. «ما، مردم» تعیین میکنیم. اشاره او به سه کلمه اول قانون اساسی آمریکاست: we the peopleکروز گفت ما برای یک کارزار انتخاباتی یا یک نفر نمی جنگیم بلکه ما برای آینده فرزندان مان و آزادی کشورمان می جنگیم.تد کروز:

​​تد کروز در میان تشویق طولانی حاضران در سالن کنوانسیون جمهوریخواهان سخنرانی خود را آغاز کرد.واکر می گوید واشنگتن پر از لیبرال هایی است که مشکل آمریکا هستند و هیلاری کلینتون نماد آنها است. ما لایق روزهای بهتری هستیم.

او می گوید هر رایی به غیر ترامپ یعنی رای به کلینتون.

 اسکات واکر فرماندار ویسکانسین درحال سخنرانی است. پیش از انتخابات از او به عنوان یک نامزد با شانس زیاد نام می بردند اما او در همان دورهای اول حذف شد.

واکر در کنار ترامپ در مناظره ها

​​

او فروردین ماه از تد کروز حمایت کرده بود.  آقای واکر از سال ۲۰۱۰ به عنوان فرماندار انتخاب شده است.چند سخنران در روز سوم کنوانسیون سخنرانی کردند. قرار است پسر کوچک ترامپ و رقبای سابق او نیز سخنرانی کنند.

آخرین سخنرانی امشب را مایک پنس انجام می دهد که «یار انتخاباتی» ترامپ است و در صورت ریاست جمهوری ترامپ، معاون او خواهد شد.سایت ال اعلام کرد این لباس که دو هزار دلار می ارزیده، توسط یک طراح صرب در لندن طراحی شده است.

یک سخنگوی خانم ترامپ گفته او این لباس رو دید، خوشش آمد و خرید.

ملانیا ترامپ، ۴۶ ساله.

​​

ملانیا ترامپ قبل مدل بود و سلیقه او باعث شد، شرکت تولید کننده لباس همه این محصولش فروش رود. تنها همین لباس به رنگ صورتی مانده که با قیمت ۱۰۸۵، هنوز فروش نرفته است.شرکت تولید کننده لباس همسر ترامپ می گوید همه تولید لباس این شرکت ظرف یکساعت به حراج رفت. 
 مراسم روز سوم کنوانسیون جمهوریخواهان دقایقی پیش در شهر کلیولند در ایالت اوهایو افتتاح شد. همه نگاه ها به سخنرانی تد کروز است. کروز و ترامپ در آخرین ماه رقابت با هم جنگ لفظی شدیدی داشتند و حتی کار به بحث درباره همسرانش شان رسید. برخی می گویند تد کروز چون می خواهد در صورت شکست ترامپ در این دوره، برای ۲۰۲۰ نامزد شود، امشب از ترامپ حمایت نمی کند.

در مقابل برخی می گویند او می خواهد وفاداری اش را به حزب نشان بدهد که در دفعه بعد مورد حمایت کامل گردانندگان حزب قرار بگیرد.

تد کروز

​​در انتخابات چه محلی و چه ریاست جمهوری، جزئیات رفتار و زندگی نامزد ها مورد بررسی رقیب قرار می گیرد. مثلا سه شنبه شب بن کارسن نامزد سابق جمهوری خواهان که در دفاع از ترامپ سخنرانی می کرد، از یک نویسنده نام برد، و گفت او به شیطان معتقد است. بعد آقای کارسون گفت، می دانید این آقای نویسنده که شیطان را قبول دارد، الگوی هیلاری کلینتون است؟‌

بن کارسون

​​

اشاره کارسون به «سول الینسکی» فعال اجتماعی و نویسنده است که سالها پیش درگذشت. در دوران کالج، هیلاری کلینتون جوان برای یک مقاله اش با او مصاحبه می کند و در دفاعیه دانشگاهش از او تشکر می کند.

حال بن کارسون که جمهوریخواه است و این حزب روی «اعتقادات مذهبی» اعضایش حساب ویژه ای کرده، همین را در سخنرانی سه شنبه شب تکرار کرد که «می دانید الگوی کلینتون کسی است که شیطان را قبول دارد».

در یادبودی از این نویسنده، سالها پیش هیلاری کلینتون نوشت که بعد از پایان نامه اش، الینسکی به او پیشنهاد کار داده بود اما او برای رفتن به دانشکده حقوق دانشگاه ییل، قید این کار را زد.مایک پنس، فرماندار ایالت ایندیانا و فردی که دونالد ترامپ او را به عنوان یار انتخاباتی و معاون خود درصورت راهیابی به کاخ سفید معرفی کرده است، در نشست چهارشنبه شب کنوانسیون سخنرانی می کند.

​​خانم لیتم به صدای آمریکا گفت که شهروندان آمریکا به خاطر نگرانی از امنیت خود از آقای ترامپ می خواهند ابتدا وضعیت کشور را اصلاح کند و بعد به مسئله پذیرش مهاجران بپردازد. به گفته نماینده حزبی جمهوریخواه از آیداهو، مواضع آقای ترامپ گاهی بد تعبیر می شود.آنیتا لیتم، نماینده حزبی از آیداهو به صدای آمریکا گفت که دولت در وضعیت کسب و کار آشفتگی ایجاد کرده است و چون دونالد ترامپ یک کارآفرین است می تواند این وضعیت را بهبود ببخشد.سی ان ان گزارش داده است که مردیت مک ایور، یکی از نویسندگان سخنرانی خانم ملانیا ترامپ مسئولیت کپی برداری از سخنرانی میشل اوباما را بر عهده گرفته است و اعلام کرده که درخواست استعفای خود از ستاد آقای ترامپ را ارائه داده است.

​​ ماکان دل رحیم، نماینده حزبی از ایالت کالیفرنیا به صدای آمریکا گفت که دونالد ترامپ، با توجه به جایگاه جهانی ایالات متحده، می تواند برای بازنگری درتوافق هسته ای با ایران اقدام کند.تصمیم تد کروز، رقیب آقای ترامپ در انتخابات مقدماتی، برای سخنرانی در کنوانسیونی که دونالد ترامپ را به عنوان نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری برگزیده، از سوی هواداران آقای ترامپ مثبت ارزیابی شده است.تد کروز، سناتور ایالت تگزاس و رقیب آقای ترامپ در انتخابات مقدماتی، هنوز از او حمایت نکرده است. آقای کروز قرار است در کنوانسیون شرکت کرده و سخنرانی کند.تد کروز، سناتور ایالت تگزاس کیست؟

​​خبرگزاری رویترز نوشته است که کریس کریستی این سخنان را روز سه‌شنبه در جلسه در پشت درهای بسته به حامیان مالی آقای ترامپ گفته و اضافه کرده است: "همان طور که می دانید یکی از وجه های شخصیتی ترامپ این است که اخراج کردن را دوست دارد."

رویترز نوشته که به طور اختصاصی به یک نسخه ضبط شده از صدای آقای کریستی در این جلسه دست یافته است.کریس کریستی در کنار دونالد ترامپ

​​فرماندار نیوجرسی که در هدایت و پشتیبانی کمپین آقای ترامپ نقش آفرینی می‌کند، گفت که کمپین این نامزد جمهوریخواه در حال تهیه فهرستی از افراد است تا در صورت به شکست هیلاری کلینتون در انتخابات نوامبر امسال، آقای ترامپ آنها را اخراج کند.کریس کریستی، فرماندار نیوجرسی و از حامیان دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری امسال، اعلام کرد که آقای ترامپ در صورت راهیابی به کاخ سفید، دولت را از تمام مقاماتی که آقای اوباما منصوب کرده پاکسازی خواهد کرد.

به گزارش رویترز آقای کریستی گفته است که دونالد ترامپ در صورت لزوم از کنگره خواهد خواست برای آسان شدن این روند قانونی تصویب کند.مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه از ایالت فلوریدا کیست؟

​​مایک پنس یار انتخاباتی دونالد ترامپ  کیست؟

​​دونالد ترامپ پیش از این تد کروز را بارها تد دروغگو خطاب کرده و حالا قرار است تد کروز در نشست ملی جمهوری‌خواهان سخنرانی کند. نگار محمدی خبرنگار صدای آمریکا از کلیولند درباره این اتفاق ویژه و سایر حواشی روز سوم کنوانسیون گزارش می‌دهد.

​​ترامپ در نزدیکی محل اقامت خبرنگاران حضور یافته است. او از سوی معاون پیشنهادی اش مایک پنس مورد استقبال قرار گرفته است.یک شهروند که در کلیولند اوهایو قانونی، یک اسلحه جنگی به دوش دارد.

​​

در سالهای اخیر که تیراندازی هایی دهها نفر بیگناه را کشته، اعتراض های زیادی در آمریکا مطرح شده است. برخی می گویند این متمم باید کلا عوض شود، برخی می گویند باید فروش اسلحه به افراد معلوم الحال و بدون بررسی سابقه خریداران سلاح متوقف شود.

دموکرات ها و در صدر آنها باراک اوباما خواستار اصلاح قانون مالکیت اسلحه هستند. او سعی کرد در کنگره لوایحی را به رای بگذارد اما جمهوریخواهان مخالفت کردند.

جمهوریخواهان مخالف اصلاح این قانون هستند.

در روز دوم کنوانسیون اعضای انجمن ملی سلاح آمریکا حضور پر رنگی داشتند. این انجمن یکی از قوی ترین لابی ها برای حفظ قانون موجود را دارد.یکی از سخنگویان انجمن ملی سلاح آمریکا نسبت به ریاست جمهوری هیلاری کلینتون هشدار داد و گفت او بیاید «متمم دوم قانون اساسی ایالات متحده آمریکا را نابود می کند.»

اشاره او به متمم دوم قانون اساسی آمریکاست که می گوید، «داشتن یک نیروی منظم شبه نظامی مردمی که برای امنیت یک کشور آزاد ضروری می‌باشد، و حق مردم برای حمل و نگهداری اسلحه محترم شمرده می‌شود.»
 تد کروز در جمع هواداران:

​​تد کروز در شهر کلیولند در جمع هیات های انتخاباتی حاضر شده و سخنرانی می کند. این غیر از سخنرانی احتمالی امشب اوست.منابع خبری می گویند کروز امیدوار است اگر ترامپ در این انتخابات شکست بخورد، او چهارسال دیگر، دوباره نامزد انتخابات شود.آقای کروز ساعتی پیش وارد شهر کلیولند شد. گفته شده کروز هرچند حاضر به سخنرانی در کنوانسیون حزب جمهوریخواه شده است، اما به صراحت از ترامپ حمایت نخواهد کرد.

تد کروز

​​از میان کسانی که امشب در کنوانسیون جمهوریخواهان حضور خواهد یافت، تد کروز مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است. او جدی ترین رقیب ترامپ بود.
 کریس کریستی و بن کارسون از رقبای پیشین دونالد ترامپ پس از رسمی شدن کاندیداتوری او، بر حمله به هیلاری کلینتون متمرکز شدند تا به جای اختلافات پیشین با ترامپ، بر مقابله با دموکرات‌ها متحد شوند.

​​در دو روز گذشته انتقادات شدیدی مطرح شده بود که در سخنرانی ملانیا ترامپ در کنوانسیون جمهوریخواهان، او بخش هایی از سخنرانی میشل اوباما را در سال ۲۰۰۸ کپی کرده است.

میشل اوباما سال ۲۰۰۸ - ملانیا ترامپ ۲۰۱۶

​​

تاکنون ستاد انتخاباتی ترامپ در این باره سکوت کرده بودند اما الان اعلام شد که خانم نویسنده این سخنرانی اعتراف به اشتباه را پذیرفته است.

در آمریکا سیاستمداران حرفه ای افرادی را که تخصص شان نوشتن سخنرانی است، استخدام می کنند. این افراد اطلاعات سیاسی و تاریخی لازم را برای نوشتن متون تاثیر گذار دارند.

در آمریکا برخی سیاستمداران مثل بیل کلینتون مشهور هستند که بیشتر خودشان می نویسند تا از یک سخنرانی نویس کمک بگیرند.نویسنده سخنرانی ملانیا ترامپ اعتراف کرد که بخشی از سخنرانی او را کپی کرده است. او استعفا داد اما ترامپ رد کرد.روز دوم کنوانسیون جمهوریخواهان در ۴۴ ثانیه. توجه رسانه ها به سخنان دختر و پسر ترامپ.

​​حال و هوای نشست ملی جمهوری‌خواهان پس از رسمی شدن کاندیداتوری ترامپ

​​در حالیکه روز دوم کنوانسیون جمهوریخواهان به «اقتصاد» اختصاص داشت اما سی‌ان‌ان توجه کرد که در این روز ۸۹ بار به هیلاری کلینتون اشاره شد و تنها ۳۰ بار از اقتصاد حرف زده شد.

کنوانسیون جمهوریخواهان در کلیولند

​​قرار است مارکو روبیو سناتور فلوریدا، اسکات واکر فرماندار ویسکانسین و تد کروز روز چهارشنبه در کنوانسیون ملی جمهوریخواهان سخنرانی خواهند کرد.ساعت  ۱۰:۵۸ به وقت محلی کنوانسیون جمهوریخواهان در روز دوم هم تمام شد. روز سوم، فردا از هفت و نیم عصر آغاز می شود.«ساجد ترار» یک مسلمان است که به عنوان بنیانگذار «مسلمانان حامی ترامپ» در کنوانسیون سخنرانی کرد.بن کارسون

​​بن کارسون رقیب سابق آقای ترامپ در حمایت او در کنوانسیون جمهوریخواهان در حال سخنرانی است. او جراح بازنشسته است.دونالد ترامپ جونیور فرزند ارشد ترامپ:

​​همه چیز درباره ملانیا ترامپ، از سخنرانی جنجالی تا اصلالت اسلاو

​​

 بعد از تیفانی ترامپ،  یک خانم که رئیس شرکت شراب سازی ترامپ در ویرجینیا است سخنرانی کرد و  گفت ترامپ را بیشتر به حرف زدن می شناسید اما او اهل گوش کردن هم است.​​کریس کریستی درباره توافق ایران گفت هیلاری به آن کمک کرد و ایران یک کشور اتمی خواهد شد.

او بعد از مردم حاضر در کنوانسیون پرسید، آیا او گناهکار است یا خیر؟‌ مستمعین او در کنوانسیون فریاد زدن مقصر و گناهکار است.

​​کریس کریستی فرماندار نیوجرسی دیگر سخنران کنوانسیون جمهوریخواهان است. او از اینکه دادگستری ماجرای ایمیل های کلینتون را پیگیری حقوقی نکرد مورد انتقاد قرار داد.اختصاصی صدای آمریکا
سناتور سشنز: ترامپ رئیس جمهوری شود، می تواند در توافق هسته ای بازنگری کند

​​رئیس مجلس نمایدگان آمریکا می گوید این انتخابات یک موقعیت مهم است چون حزب دموکرات پیشنهاد سومین دوره ریاست جمهوری اوباما با ظاهر هیلاری کلینتون را می دهد.

پل رایان

​​پل رایان رئیس مجلس نمایندگان سخنران بعدی مجلس نمایندگان آمریکا است.میچ مک کانل

مک کانل رهبر جمهوریخواهان سنا با اسم بردن از طرحهایی که در سالهای اخیر وتو شد، گفت همه طرح هایی که اوباما وتو کرد، دونالد ترامپ تصویب می کندمیچ مک کانل رهبر جمهوریخواهان و اکثریت سنا در حمایت از ترامپ در حال سخنرانی است. او گفت هیلاری کلینتون جلوی ما نیست. اوباما است. او می خواهد دوره اش از طریق هیلاری ادامه یابد.ترامپ از طریق یک ویدئوی ضبط شده برای کنوانسیون جمهوریخواهان بعد از رسمی شدن نامزدی اش پیام فرستاد.لزلی روتلج دادستان کل ایالت آرکانزاس یکی از سخنرانان کنوانسیون جمهوریخواهان در پایان سخنرانی اش در حمایت از ترامپ گفت، الان وقتش است که آمریکایی ها رزومه های شان را به روز کنند چون ترامپ بیاید کار می سازد و باید برای کار جدید اقدام کنید.بعد از پسر ترامپ، قرار است تیفانی ترامپ دختر او صحبت کند. او ۲۲ ساله است و در مدلینگ و مد فعال است.

 


 از دونالد ترامپ جونیور پسر ترامپ گفتیم که می خواد سخنرانی کند. دختر او، تیفانی ترامپ هم سخنرانی می کند.فرزندان آقای ترامپ، به ترتیب از راست تیفانی، اریک، ایوانکا و دونالد ترامپ جونیور پس از رسمی شدن کاندیداتوری پدرشان در نشست ملی جمهوری‌خواهان

​​تعداد دلیگیت‌های اختصاص پیدا کرده به دونالد ترامپ به ۱۳۲۹ رسید. او به حد نصاب ۱۲۳۷ نیاز داشت.پسر دونالد ترامپ با اعلام ۸۹ دلیگیت ایالت نیویورک که به دونالد ترامپ اختصاص پیدا کرده، رسما رسیدن او به حد نصاب لازم برای کاندیداتوری حزب جمهوری‌خواه را اعلام کرد.

​​

​​دونالد ترامپ رسما به عنوان کاندیدای حزب جمهوری خواه برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزیده شدشوخی با ملانیا ترامپ بر سر شباهت بخش‌هایی از سخنرانی‌اش به سخنرانی میشل  اوباما در کنوانسیون حزب دمکرات در سال ۲۰۰۸ در شبکه‌های اجتماعی بسیار پرطرفدار است.

​​

 در روز دوم کنوانسیون جمهوریخواهان چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

​​دونالد ترامپ در پروژه‌های تجاری‌اش از این ویزا برای استخدام کارگران خارجی استفاده کرده بود، ولی حالا با آن مخالف است.آقای ترامپ در مورد ویزای "اچ وان بی" ، ویژه کارگران خارجی دارای مهارت -که احتمالا به همسرش، ملانیا به عنوان مدل نشریات مد امکان ورود قانونی به آمریکا را داد- اظهارات ضد و نقیضی داشته است.دونالد ترامپ تاکنون برخی اظهارات جنجالی درباره مهاجران داشته که باعث انتقادات بسیاری از او شده است. این درحالی است که همسر خود او از جمله مهاجران به آمریکا است.ملانیا ترامپ، همسر دونالد ترامپ در یوگسلاوی سابق به دنیا آمده و پیشینه ای متفاوت از همسران دیگر نامزدهای جمهوریخواه ریاست جمهوری آمریکا دارد. اینجا درباره او بیشتر بخوانید.رئیس ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ با تاکید بر اینکه ملانیا ترامپ در سخنرانی خود از سخنان دیگران کپی برداری نکرده است اعلام کرد که کسی از نویسندگان سخنرانی در ستاد آقای ترامپ اخراج نخواهد شد.

سخنرانی روز دوشنبه خانم ترامپ در کنوانسیون حزب جمهوریخواه با اتهام کپی برداری از سخنرانی میشل اوباما در سال ۲۰۰۸ روبرو شده است.بازتاب سخنرانی جنجالی ملانیا ترامپ در شبکه های اجتماعی

​​«تالار مشاهیر موسیقی راک اند رول»

در کنار برگزاری کنوانسیون جمهوریخواهان برای انتخاب نامزد نهایی این حزب، یکی از جاذبه های گردشگری شهر کلیولند، «تالار مشاهیر موسیقی راک اند رول» است.

در ۵۹ ثانیه، ببینید:

​​گروهی از آمریکایی های اسپانیایی تبار در شهر کلیولند، می گویند به ترامپ رای می دهند.

در میان تجمع های موافقان و مخالفان ترامپ، یک گروه از اسپانیایی تبارها که تاکنون مخالف ترامپ بود اعلام کرده از او حمایت می کند و از دیگران هم خواسته از ترامپ حمایت کنند. به گزارش واشنگتن پست، این گروه قرار است در نامه ی رسمی این تصمیم خود را اعلام کند. سیاست ضد مهاجرت ترامپ که وعده کشیدن دیوار بین آمریکا و مکزیک را داده، خیلی از اسپانیایی تبارهای آمریکایی را به مخالف او تبدیل کرده است.

اسم این گروه جدید حامی ترامپ، جمهوریخواهان و محافظه کاران اسپانیایی است.مارک روبیو، سناتور فلوریدا که تا مدت زیادی رقیب ترامپ در انتخابات بود، به حمایت از وی به سی ان ان می گوید سیاست خارجی ترامپ در مورد ولادیمیر پوتین، او را مجبور می کند سیاست روسیه را تغییر بدهد.آیا هیلاری کلینتون تا روز جمعه، معاون پیشنهای خود را معرفی می کند؟

هفته پیش ترامپ قبل از کنوانسیون، مایک پنس را به عنوان معاون خود  معرفی کرد.

چند گزینه برای «یار انتخاباتی» کلینتون مطرح هستند. مثلا یکی از آنها تام کین، سناتور دموکرات ایالت ویرجینیا است. همچنین از سناتور شرود براون از اوهایو نیز نام برده می شود. ایالت اوهایو می تواند در این انتخابات تعیین کننده باشد این ایالات از جمله ایالاتی است که رای آن معمولا هر بار به سمت یکی از دو حزب است و اگر حزبی رای این ایالت و ایالت هایی مثل میشیگان و ویرجینیا را کسب کند، تقریبا پیروزی را قطعی کرده است.

از سناتور الیزابت وارن هم به عنوان یکی از گزینه ها نام می برند. او حامی برنی سندرز بود  انتصاب او می تواند رای سندرز را بیشتر به کلینتون واریز کند. در حال حاضر تعداد کمی از حامیان سندرز حاضرند از کلینتون حمایت کنند.

خانم وارن بعد از کناره گیری سندرز از کلینتون حمایت کرد.

​​

انتخاب یار انتخاباتی مهم است چون درصورت پیروزی نامزد حزب، او اتوماتیک معاون رئیس جمهوری می شود. معاون رئیس جمهوری آمریکا در صورتی که رئیس جمهوری کشته یا ناتوان یا برکنار شود، خودکار رئیس جمهوری می شود. اتفاقی که بعد از مرگ کندی یا برکناری نیکسون روی داد.او ۳۸ ساله است و بعد از کسب لیسانس در دانشگاه پنسیلوانیا، در کنار پدرش در کار املاک بوده است.

او که به دون جونیور معروف است، اولین فرزند ترامپ از همسر اولش ایوانا ترامپ است.

همسر و فرزندان ترامپ. دونالد ترامپ جونیور، نفر دوم از چپ است.

 

​​در میان سخنرانان روز دوم کنوانسیون جمهوریخواهان، نام دونالد ترامپ جونیور، فرزند آقای ترامپ دیده می شود.
 سناتور آریزونا، جف فلاک

​​به گفته سناتور آریزونا، برخی از طرفداران ترامپ با انگیزه های نژاد پرستانه دور او جمع شدند. ترامپ باید هرچه زود این شعله رو کاهش بدهد.جف فلک، سناتور جمهوریخواه و از منتقدان جدی دونالد ترامپ می گوید اگر او به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شود، حزب جمهوریخواه باید طرفداران ترامپ را پالایش و پاکسازی کند.گزارش:

واکنش رئیس کمپین ترامپ به جنجال بر سر سخنرانی ملانیا: کسی از نویسندگان کمپین اخراج نخواهد شدرئیس ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ اعلام کرد که کسی از نویسندگان سخنرانی ملانیا ترامپ به خاطر روبرو شدن با اتهام کپی برداری، از ستاد اخراج نخواهد شد. پیشتر رئیس سابق ستاد آقای ترامپ گفته بود که نویسندگان متن ملانیا ترامپ باید از ستاد اخراج شوند.پال منفورت، رئیس ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ روز سه شنبه در واکنش به اتهام کپی برداری خانم ترامپ از سخنرانی ۸ سال پیش میشل اوباما  به شبکه سی ان ان گفت: "فکر این که او (ملانیا ترامپ) با علم به این که سخنرانی اش تا چه حدی موشکافی می شود، چنین کاری بکند، بسیار بی معنی است."کنوانسیون سراسری حزب جمهوریخواه که نشست روز سه شنبه خود را از ساعت ۱۷:۳۰ به وقت آمریکا آغاز می کند، بحث بر سر نامزدی دونالد ترامپ را در دستور کار دارد.به دنبال جنجال مطبوعاتی بر سر کپی برداری سخنرانی همسر ترامپ از بانوی اول آمریکا، کنوانسیون ملی جمهوریخواهوان روز سه شنبه بر اقتصاد تمرکز می کند.به گفته این سناتور، توافق هسته ای برای ایران بسیار مهم است و آقای ترامپ معتقد است که وقت آن رسیده تا درباره آن دوباره با ایران مذاکره شود.سناتور جاش سشنز، از حامیان ترامپ، به خبرنگار صدای آمریکا گفت دونالد ترامپ برخلاف دیگر رقبای خود در حزب جمهوریخواه هیچگاه نگفت که توافق هسته ای با ایران را پاره می‌کند بلکه وعده داد این توافق را بهبود خواهد بخشید.رودي جوليانی شهردار سابق نيويورك در سخنرانی دوشنبه شب، اصرار داشت كه مسلمان واقعی با تندروهای افراطی فرق دارند؛ اما اين معترض در پاركی در كليولند مثل جوليانی فكر نمی كند و همه مسلمانان واقعی را جهاديست مس دواند

​​!خانم ترامپ در سخنرانی خود به ارزش های اخلاقی، روحیه مهربان همسرش و همچنین توان او برای رهبری اشاره کرد.

او گفت که او عادت ندارد کاری را نیمه تمام بگذارد. خانم ترامپ از مردم خواست به همسرش اعتماد کنند و به او رای بدهند.خانم ملانیا ترامپ ۴۶ ساله است. در یوگسلاوی سابق متولد شد اما بعد که وارد عرصه مدلینگ شد، به پاریس و نیویورک رفت. او سال ۱۹۹۸ با ترامپ آشنا شد اما سال ۲۰۰۵ ازدواج کردند. آنها یک فرزند مشترک دارند.

ملانیا ترامپ از ویژگی های اخلاقی شوهرش تعریف کرد. 

​​لحظه ورود ترامپ به صحنه برای معرفی همسرش. آقای ترامپ که بارها دربرنامه های تلویزیونی شرکت کرده، خیلی سینمایی وارد شد

​​سخنرانی بعد «رودی جولیانی» شهردار سابق آمریکا در زمان حمله یازده سپتامبر ۲۰۰۱ است. سخنرانی احساسی می کند و می گوید باید دوباره امنیت برگردد.

او می گوید در زمان من نیویورک بعد از یازده سپتامبر را تبدیل کردم به امن ترین شهر آمریکا. ترامپ رئیس جمهور شود آمریکا را به امن ترین کشور جهان تبدیل می کند.

سه ماه پیش ترامپ درباره جولیانی گفته بود رئیس جمهور شود او را برای ریاست کمیته برخورد با رادیکال های اسلامی منصوب می کند.تام کاتن سناتور آرکانزاس در حال سخنرانی و حمایت از ترامپ است. ایرانی ها او را توئیت نگاری هایش با محمدجواد ظریف به خاطر دارند.

کاتن از هاروارد حقوق خوانده و وکیل است. او در ارتش آمریکا خدمت کرده و با ۳۹ سال یکی از سناتورهای جوان آمریکاست.

او سیاست نظامی اوباما را در سخنرانی اش به چالش کشید و گفت ما می دونیم چه اتفاقی می افتد وقتی آمریکا اشتباهی رهبری می کند.

​​ملانیا ترامپ، همسر ترامپ در روز اول کنوانسیون حزب جمهوریخواه سخنرانی می کند. درباره او بیشتر بدانید.

مدل سابق یوگسلاو، شاید بانوی اول آمریکا شود. از صفحه فیس بوک صدای آمریکا پی بگیرید:

​​داد و فریاد های امروز نمایندگان برخی ایالت ها موجب شده برخی باز بر اختلاف در حزب جمهوریخواه اشاره کنند. در مقابل جمهوریخواهانی هم در رسانه های شان می گویند نباید اختلافات بیشتر شود.از میان سخنرانان دوشنبه، ریک پری، فرماندار سابق تگزاس بود. او خود از جمله نامزدهای انتخابات بود که در همان دورهای اول رقابت را به ترامپ باخته بود.عمده کسانی که به رای ترامپ اعتراض داشتند، از حامیان تد کروز بودند. آنها خواستار رای گیری شفاهی شدند که البته اکثریت در رای گیری شفاهی نظر آنها را رد کرد. 

روال این گونه رای گیری اینطور است که رئیس کنوانسیون ابتدا می گوید کسانی که موافق هستند بله بگویند. و بعد کسانی که مخالفند نه بگویند.

این از اختیارات رئیس کنوانسیون است که تشخیص بدهد کدام گروه صدای بلند تری دارد و نظر آنها را بپذیرد. در این رای گیری هم طرفداران ترامپ صدای شان بلندتر بود.

 عصر در کنوانسیون برای ساعتی هرج و مرج شد. برخی ایالت ها به رای به ترامپ اعتراض داشتند و با صدای بلند خواستار رای گیری دوباره شدند.

در بخشی از مراسم یک هرج و مرج روی داد. زمانی که ایالت هایی چون یوتا و ویرجینیا نتیجه انتخابات را نپذیرفتند و تهدید به خروج از کنوانسیون کردند. 

​​موافقان دونالد ترامپ در کنوانسیون سراسری حزب جمهویخواه مواضع او را درباره مسائل سیاست خارجی از جمله توافق هسته‌ای با ایران، از ویژگی‌های مثبت او می‌دانند.

​​نوئل هنتشل، نماینده حزبی جمهوری‌خواه از کالیفرنیا به صدای آمریکا گفت در کالیفرنیا در منطقه‌ای زندگی می‌کند که به خاطر جمعیت ایرانی آن، به تهران کوچک معروف است و می‌داند که ایرانیان بسیاری در آنجا حامی دونالد ترامپ هستند. چون بر این عقیده هستند که آقای ترامپ تصمیم درستی درباره توافق اتمی با ایران می گیرد.مارک گونزالس، نماینده حزبی جمهوری‌خواه از تگزاس که کنوانسیون حزب شرکت کرده به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که با مواضع آقای ترامپ به سختی می توان لاتین تبارها را قانع کرد که به او رای بدهند.نگاهی کوتاه و کلی به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ حالا در چه مرحله‌ای هستیم؟

​​میت رامنی نامزد نهایی حزب جمهوریخواه و رقیب باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری چهار سال پیش، و همچنین جرج بوش پدر و پسر، غایبان بزرگ کنوانسیون امسال حزب جمهوری‌خواه هستند.برخی از چهره‌های سرشناس حزب جمهوری‌خواه اعلام کردند که به خاطر عملکرد و اظهارنظرهای دونالد ترامپ، تنها داوطلب نامزدی حزب جمهوریخواه، از شرکت در این کنوانسیون خودداری می‌کنند.

​​استفان کولبرت کمدین آمریکایی برای ضبط برنامه اش، خودش را به این شکل درآورده است:

​​سختگیری ها در محل کنوانسیون حزب جمهوریخواه برای حاضران توجه ها را جلب کرده است. پیرز مورگان مجری سابق سی ان ان نوشته، «خبر فوری، بردن توپ به داخل کنوانسیون ممنوع است!»در حالیکه هدف از کنوانسیون حزب جمهوریخواه اتحاد همه حزب برای حمایت از نامزد رسمی حزب است اما مخالفت ها با ترامپ زیاد است.

گروهی با عنوان «هرگز ترامپ» جنبشی را شروع کرده اند که مخالف حضور ترامپ به عنوان نامزد حزب است.

آنها به شعارهای ترامپ درباره اقلیت ها اعتراض دارند و برخی معتقدند او در قامت رئیس جمهوری آمریکا نیست.

 با وجود بستن خیابانها، مخالفان ترامپ، تنها داوطلب حزب جمهوریخواه تصمیم دارند همزمان با کنوانسیون جمهوریخواهان تظاهرات کنند.
#کلیولند۲۰۱۶ویدئو: مخالفان ترامپ در داخل و بیرون سالن برنامه ریزی کرده اند

​​پوشیدن لباس هایی با نشانه هایی از پرچم ایالات متحده و همچنین حزب جمهوریخواه رایج است. این توئیت همکارمان فرهاد پولادی است:

​​در کنوانسیون حزب جمهوریخواه، ایالت به ایالت رای شان را اعلام می کنند تا در نهایت اعضای حزب درباره نامزد نهای حزب تصمیم بگیرند.گزارشی از آغاز به کار کنوانسیون سراسری حزب جمهوری‌خواه در کلیولندتدابیر امنیتی قبل از ورود خبرنگاران به محل نشست.

​​صحبتهای هیلاری ‫#‏کلینتون‬ در آستانه نشست ملی جمهوریخواهان.

چرا این دوره نامزدها موقع کنوانسیون سکوت نمی کنند؟ ‫#‏کلیولند۲۰۱۶‬

​​شهر کلیولند در ایالت اوهایو میزبان هزاران جمهوریخواه از سراسر آمریکا است.

نمایی از شهر کلیولند.

​​