به دنبال افزایش تعداد سناتورهای حامی توافق هسته‌ای بین ایران و جامعه جهانی و حفظ وتوی رئیس جمهوری در صورت رد احتمالی توافق توسط قانون‌گذاران آمریکا، مخالفان توافق در کنگره آمریکا اکنون امید به توقف آن را از دست داده‌اند، اما با این حال خود را برای رای گیری نهایی در سنا در مخالفت با توافق آماده می‌کنند.

با سپری شدن تعطیلات یک ماهه تابستانی کنگره، نمایندگان از روز سه‌شنبه هفته آینده به کار بازمی‌گردند و موافقان توافق و دمکرات‌ها برای کسب آرا بیشتر تلاش می‌کنند تا بتوانند در مقابل جمهوریخواهان، با آبستراکسیون در سنا راه رای گیری نهایی در مورد قطعنامه رد توافق وین را مسدود کنند.

یک روز پس از آن که سناتور دموکرات باربارا  میکالسکی با اعلام حمایت از توافق وین، حفظ وتوی باراک اوباما را تضمین کرد، سه سناتور دیگر دموکرات، کوری بوکر، مارک وارنر و هیدی هیت‌کمپ، روز  پنجشنبه به جمع حامیان توافق پیوستند و تعداد حامیان توافق هسته‌ای ۲۳ تیر ماه را در سنا به ۳۷ نفر رساندند.

هرسه سناتور با اذعان به این که توافق دارای "نقایصی" است، با این حال آن را "بهترین گزینه" حال حاضر برای مسدود کردن مسیرهای دستیابی تهران به سلاح اتمی توصیف کردند.

مارک وارنر سناتور ایالت ویرجینیا  در بیانه‌ای گفت که می‌خواهد مطمئن شود کنگره تحریم‌هایی را علیه بسیاری دیگراز فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران، از جمله حمایت از تروریسم، اعمال کند.

دمکرات‌ها اگر۴۱ رای در حمایت از توافق را در سنا داشته باشند، آنگاه می‌توانند از طریق آبستراکسیون رای گیری نهایی در مورد قطعنامه رد توافق را تا پیش از ۱۷ سپتامبر مسدود کنند

از سوی دیگر، رهبران جمهوریخواهان همچنان می‌گویند، وظیفه کنگره است که در مورد توافق رای گیری شود و مردم نیز باید بدانند که کدامیک از نمایندگان آنها در کنگره با توافق موافقت یا مخالفت کرده‌اند.

نمایندگان جمهوریخواه کنگره هنوز امیدوارند که این کار انجام شود. از جمله سناتور جمهوریخواه باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی سنا که می‌گوید "شاید جهان امروز با هیچ مشکلی عمده‌تر از بازداری از یک ایران اتمی روبرو نیست، و بنابراین ما یک بحث دقیق و عمیق در این مورد را به مردم آمریکا مدیون هستیم."

اد رویس رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان شب گذشته از تشکیل جلسه‌ای به منظور بررسی پیامدهای توافق هسته‌ای چهاردهم ژوئیه در روز چهارشنبه هفته آینده خبر داد، که چند تن از مقامات پیشین وزارت دفاع (پنتاگون)، از جمله معاون پیشین فرماندهی مرکزی آمریکا، در آن حضور خواهند یافت.

در این میان هنوز تعدادی از سناتورهای ارشد دموکرات مواضع خود را در این زمینه اعلام نکرده‌اند؛ از جمله بن کاردین عضو کمیته روابط خارجی  سنا که در مورد تصمیم‌گیری در باره توافق گفته است "این یکی از تصمیمات دشواری است که کنگره و من باید اتخاذ کنیم، که با احساسات بسیاری توام است."

ریچارد بلومنتال سناتور مهم دیگر از حزب دموکرات است که هنوز مردد است.