اگر تا ۱۲ شب جمعه ۲۹ دی، دو مجلس نمایندگان و سنا بودجه پیشنهادی دولت یا متمم تمدید موقت بودجه را تصویب نکنند، دولت فدرال از شنبه تعطیل می‌شود

در آخرین تلاش ها در کنگره ایالات متحده برای جلوگیری از تعطیلی دولت فدرال، مجلس نمایندگان آمریکا پنجشنبه شب طرح تامین یک ماهه بودجه دولت را تصویب کرد و این مصوبه برای اجرا باید به تایید سنا برسد ولی سناتورهای دمکرات تهدید کرده اند از تصویب آن جلوگیری کنند.

اگر تا ۱۲ شب جمعه ۲۹ دی، دو مجلس نمایندگان و سنا بودجه پیشنهادی دولت یا متمم تمدید موقت بودجه را تصویب نکنند، دولت فدرال از شنبه تعطیل می‌شود.

هر چند سنا از صبح جمعه بحث در مورد مصوبه مجلس نمایندگان را برای تامین مخارج دولت تا شانزدهم فوریه آغاز کرده ولی دموکرات ها می گویند تا طرحی برای نگهداری «دریمرها» یا فرزندان مهاجران غیرقانونی در لایحه بودجه نیاید، با آن یا تمدید موقت بودجه مخالفت می کنند.

دو حزب و پرزیدنت ترامپ هر کدام بر روی یک موضوع تاکید دارند. جمهوریخواهان و پرزیدنت ترامپ می گویند باید بودجه دیوار بین آمریکا و مکزیک در بودجه لحاظ شود. در مقابل دموکرات ها می گویند باید تکلیف ۸۰۰ هزار فرزند مهاجران غیرقانونی مشخص شود. در دولت اوباما به آنها اجازه اقامت موقت داده شد که به قانون داکا موسوم است.

از دیروز و پیش از آغاز کار سنا، قانونگذاران هردو حزب طرف دیگر را مسئول عدم تصویب این مصوبه در سنا کرده اند.

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن در اختیار جمهوریخواهان است، پنجشنبه شب گفت: من از مردم آمریکا خواستم این را درک کنند که دموکراتهای سنا تنها کسانی هستند که در سر راه باز نگاهداشتن دولت ایستاده اند. اینکه دولت تعطیل شود یا باز بماند، یکجا بعهده آنهاست.

دولت آمریکا در آستانه تعطیلی؛ دو طرف در کنگره چه می‌گویند

​​در مقابل، «آدام شیف» از اعضای ارشد دموکرات ها در مجلس نمایندگان نیز گفت: مذاکره و هماهنگی میان پرزیدنت و رهبری جمهوریخواهان وجود ندارد. و وقتی که رییس جمهوری خودش نمی داند چه می خواهد، مذاکره مشکل است. پرزیدنت اساسا با لغو برنامه داکا این آشفتگی و بحران مصنوعی را ایجاد کرده و آنها برای درست کردن آن باید با ما کار کنند.

جمهوریخواهان با اینکه در سنا اکثریت اندکی دارند اما برای تصویب بودجه نیاز به آرای دموکرات ها دارند.

در صورتی که تا جمعه شب دو حزب به توافقی نرسند، دولت فدرال اصطلاحا «شات داون» یا تعطیل می شود. در چنین شرایطی تنها «کارمندان اضطراری» دولت و همچنین بخش های نظامی، اورژانس و حیاتی به کار خود ادامه می دهند.

تا کنون چندباری دولت آمریکا به خاطر اختلافات در کنگره با تعطیلی مواجه شده که یک مورد آن در زمان دولت دموکرات کلینتون بود که جمهوریخواهان اکثریت را در کنگره به دست داشتند و مورد دیگر نیز زمانی بود که پرزیدنت اوبامای دموکرات در کاخ سفید بود و جمهوریخواهان در کنگره اکثریت را داشتند.