جان برنان، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا
جان برنان، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده هشدار داد که پاره کردن توافق اتمی با ایران «نهایت نابخردی» است.

جان برنان رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در گفت‌وگو با سرویس جهانی بی‌بی‌سی به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا هشدار داد پاره کردن توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی اقدامی «فاجعه‌بار» خواهد بود.

او معتقد است که هرگونه خدشه‌ای بر توافق اتمی موسوم به برجام منجر به تقویت تندروها در ایران خواهد شد و با تشویق کردن سایر کشورهای خاورمیانه به توسعه تسلیحات هسته‌ای، یک «مسابقه تسلیحاتی» در منطقه به راه خواهد افتاد.

آقای برنان همچنین این که یک دولت جدید در آمریکا توافق به دست آمده در دولت قبلی را زیرپا بگذارد، «بی‌سابقه» توصیف کرده است.

دونالد ترامپ در نظر دارد تا سناتور مایک پمپئو را به سمت ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا منصوب کند. آقای پمپئو از مخالفان توافق اتمی ایران و قدرت‌های جهانی است و پیش از این ایران را به عنوان اصلی‌ترین کشور «حامی تروریسم» در جهان معرفی کرده است.

آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی خود بارها از توافق اتمی انتقاد کرد و از آن با عباراتی مثل «بدترین توافق» یاد کرد. او با این حال نگفته است که این توافق را پاره می کند بلکه اعلام کرده است در مورد بخش هایی از آن می خواهد دوباره مذاکره کند. مایک پنس معاون انتخابی رئیس جمهوری منتخب نیز در مهر ماه امسال وعده پاره کردن برجام را داده بود.

آقای پنس گفته بود: «باید به شما بگویم که وقتی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شود، ما این توافق اتمی با ایران را پاره می کنیم. همپیمانانمان را به صف خواهیم کرد و به ایران، سردسته کشورهای حامی تروریسم اجازه نخواهیم داد که سلاح هسته‌ای داشته باشد.»

آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز پیش از این تهدید کرده بود اگر آمریکا برجام را پاره کند، ایران آن را آتش خواهد زد.

 

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif