ژنرال نیکلسن به آقای متیس خوش‌آمد می‌گوید.
ژنرال نیکلسن به آقای متیس خوش‌آمد می‌گوید.

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا در سفری از پیش اعلام نشده، به افغانستان رفت.

حضور وزیر دفاع آمریکا در کابل، پایتخت افغانستان، یک روز پس از کشته شدن ۱۴۰ نیروی ارتش افغانستان در حمله نیروهای طالبان صورت می‌گیرد. این مرگبارترین حمله پس از سقوط طالبان بوده و منجر به استعفای وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش افغانستان شده است.

انتظار می‌رود که آقای متیس در این دیدار با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان، ژنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان و سایر مقام‌های ارشد دیدار کند.

این نخستین سفر وزیر دفاع کابینه پرزیدنت ترامپ به افغانستان است.

هفته گذشته هربرت ریموند مک‌مستر مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا به افغانستان سفر کرد و با مقام‌های ناتو و افغانستان درباره وضعیت امنیتی این کشور به گفت‌وگو و رایزنی پرداخت.

ژنرال مک‌مستر پس از بازگشت به واشنگتن، کاهش فعالیت‌های نظامی ایالات متحده آمریکا را یکی از دلایل افزایش تحرکات طالبان برشمرد و خواستار پاسخگویی به اقدامات این گروه شد.

ماموریت جنگی نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان پایان یافت و از آن زمان نیروهای امریکایی و ناتو ماموریت آموزش و مشاوره به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را برعهده دارند.

در حال حاضر حدود هشت هزار و ۴۰۰ نظامی امریکایی در افغانستان مستقر هستند اما ژنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی خواستار اعزام نیورهای بیشتری به افغانستان است.

انتظار می‌رود جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا در سفر به افغانستان، با رئیس جمهوری این کشور درباره برنامه چهار ساله امنیتی اشرف غنی و زمینه‌های مشارکت و همکاری نیروهای آمریکایی مذاکره کند.

 

حمله مرگبار مزار شریف

در حمله جمعه شب اول اردیبهشت که مرگبارترین حمله نیروهای طالبان پس از سقوط خوانده می‌شود، ۱۴۰ نیروی نظامی افغانستان کشته شده و دست‌کم ۱۰۰ سرباز مجروح شدند.

به گفته شاهدان، یک گروه شامل۱۰ بمب‌گذار انتحاری کاملا مسلح و با لباس رسمی سربازان دولتی، سوار بر دو خودروی نظامی به پادگان سپاه ۲۰۹ شاهین متعلق به ارتش ملی افغانستان، در شهر مزار شریف، مرکز ولایت بلخ، حمله کردند.

همچنین چند تن از مهاجمان طالبان سربازان افغان را که از یک مسجد خارج می‌شدند به رگبار گلوله بستند و در همان‌حال، مهاجمان دیگر به یک محل صرف غذا در مجتمع نظامی حمله کردند.

در نهایت کماندوهای افغان مهاجمان را محاصره کرده و همه آنها را از پا درآوردند.

 

سفر وزیر دفاع آمریکا به جیبوتی و قطر

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا پیش از سفر به افغانستان به قطر و جیبوتی رفت.

آقای متیس ابتدا در قطر با وزیر دفاع این کشور دیدار کرد و در ضیافت شام نخست وزیر به همراه جمعی از وزرای کابینه این کشور شرکت داشت.

مقصد وزیر دفاع آمریکا پس از قطر، کشور جیبوتی بود که تنها پایگاه نظامی آمریکا در قاره آفریقاست. کشور کوچک جیبوتی میزبان چند هزار نیروی نظامی آمریکا است.

 

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif