نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد - آرشیو
براساس قطعنامه شورای امنیت ایران اجازه آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای ندارد.

تنها یک روز بعد از انتشار خبرهایی درباره آزمایش موشکی ایران، قرار است روز سه شنبه شورای امنیت سازمان ملل در یک جلسه اضطراری به این موضوع رسیدگی کند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از چند دیپلمات خبر داد که این نشست اضطراری به درخواست نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل برگزار می شود. این اولین درخواست هیات آمریکا برای تشکیل جلسه اضطراری بعد از ریاست جمهوری دونالد ترامپ است. سرپرستی هیات آمریکا را نیکی هالی سفیر تازه آمریکا در سازمان ملل برعهده دارد.

به نوشته رویترز،‌ نماینده اسرائیل پیشتر خواستار اقدام در مورد آزمایش موشکی ایران شده بود.

روز دوشنبه ۱۱ بهمن، فاکس نیوز به نقل از یک مقام آمریکایی ادعا کرد که ایران روز یکشنبه یک موشک بالستیک آزمایش کرده است. براساس این گزارش، آزمایش در یک سایت موشکی در نزدیکی سمنان انجام شده است.

به گفته این مقام آمریکایی، موشک مورد استفاده، میانبرد بوده و قبل از انفجار، حدود هزار کیلومتر طی کرد. فاکس نیوز نوشت نام این موشک خرمشهر است.

ایران به این خبر هنوز واکنشی نشان نداده است و خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران تنها این خبر را «ادعای» این مقام آمریکایی نامید.

در حالی از موشک خرمشهر به عنوان موشک مورد آزمایش نام برده شده که پنج ماه پیش، حسین دهقان وزیر دفاع ایران از رونمایی و تولید این موشک خبر داده بود. به گفته آقای دهقان موشک خرمشهر، دوربرد است.

وزیر دفاع ایران گفته بود که این موشک به زودی به تولید انبوه خواهد رسید.

واکنش کاخ سفید و کنگره

در حالی آمریکا خواستار برگزاری جلسه اضطراری شورای امنیت شده که پیش از آن، دوشنبه عصر،‌ شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید گفت دولت آمریکا در حال بررسی جزئیات آزمایش موشکی ایران است.

آمریکا در سالهای اخیر اصلی ترین مخالف برنامه موشکی ایران بوده است. براساس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، ایران از انجام آزمایش موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای‌ست منع شده است.

از سوی دیگر،  باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا و اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه های جداگانه ای آزمایش موشکی ایران را به عنوان تخلف از تعهدات بین المللی محکوم کردند.

آقای کورکر که یکی از مخالفان اصلی توافق هسته ای ایران است، در بیانیه ای که روی سایت کمیته روابط خارجی سنا منتشر شده، یادآوری کرد: از این پس جمهوری اسلامی ایران اجازه نخواهد داشت که تخلف مکرر آزمایش های موشکی، ادامه حمایت از تروریسم، تجاوز به حقوق بشر و دیگر فعالیت های خصمانه که صلح و امنیت جامعه جهانی را تهدید می کند، را انجام دهد.

اد رویس نیز در بیانیه اش که روی توئیتر منتشر کرد، یادآور شد که ایران باید با عواقب تکرار آزمایشات موشکی که تخلف از تحریم های بین المللی است روبرو شود.

نگرانی جامعه جهانی

با اینکه با توافق ایران و غرب، تحریم های بین المللی هسته ای علیه ایران برداشته شد، اما هنوز تحریم های موشکی و آنچه حمایت ایران از تروریسم نامیده می شود، ادامه دارد.

براساس قطعنامه شورای امنیت، ایران اجازه آزمایش موشک های بالستیک را ندارد اما مقام های تهران می گویند که برنامه موشکی آنها جزو برنامه دفاعی ایران است.

از زمان اجرای توافق هسته ای، سپاه پاسداران چند بار آزمایش موشکی داشته است.

شورای امنیت سازمان ملل ایران را از آزمایش موشک های بالستیک که قابلیت حمل سلاح اتمی دارند، برحذر داشته اما مقام های ایران می گویند آزمایش موشکی آنها جنبه دفاعی دارد.

پیش از این برخی گروه ها مثل حزب الله لبنان که از سوی آمریکا در فهرست گروه های تروریستی قرار دارند، از ایران کمک های موشکی دریافت کرده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif