بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه در کاخ سفید با باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا دیدار و گفت‌وگو کرد. او در این دیدار اوباما را به خاطر «آینده‌نگری و گرفتن نقش رهبری» در پیشبرد طرحی برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای توسط نیروگاه‌های آمریکایی ستایش کرد.

طرح جامع اوباما برای کاهش ۳۲درصدی گازهای گلخانه‌ای نسبت به سطح تولیدی این گازها در سال ۲۰۰۵ از سوی گروه‌های عمده صنعتی به شدت مورد انتقاد مخالفان قرار گرفته است. آنان می‌گویند این طرح که هدفش را سال ۲۰۳۰ قرار داده، پرهزینه و غیرقانونی است.

دبیرکل سازمان ملل متحد پس از ملاقات با اوباما در کاخ سفید گفت: «من از روز اول حضور رئیس‌جمهور اوباما در این دفتر تاکنون همواره از تعهد او به مسئله تغییرات جوی حمایت کرده‌ام.»

مسائل حیاتی

اوباما گفت تهدید محیط زیستی ناشی از تغییرات جوی احتمالا مهمترین مسئله‌ پیش روی جهان است. او گفت کنفرانس پاریس درباره استانداردهای زیست‌محیطی جهانی در ماه دسامبر «باید موفقیت‌‌آمیز باشد.»

دو مقام گفتند مذاکراتشان شامل دیگر موضوعات و بحران‌های جهانی در سوریه، یمن، لیبی و سودان جنوبی بود.

باراک اوباما گفت ضمن ابراز امیدواری به بهبود وضع ثبات در سودان جنوبی گفت: «طرف‌های درگیر باید برای پایان دادن به جنگ تا ۱۷  ماه اوت به توافق برسند و در غیر این صورت کشورهای جهان مجبور می‌شوند راه حل دیگری بیابند.»

بان کی‌مون نیز گفت درباره بسیاری مسائل نظراتش کاملا با آقای اوباما منطبق است.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت برای پایان دادن به بحران یمن میان حوثی‌ها و نیروهای حامی دولت عبد ربه منصور هادی «هیچ راه حل نظامی متصور نیست.» او تاکید کرد «تنها راه حل موجود راه حل سیاسی است.»

ملاقات روز سه‌شنبه میان دو رهبر جهانی، همزمان شده است با تلاش دو طرف برای پیشبرد دو ابتکار عمل اجتماعی. اوباما روز دوشنبه طرح جامع خود برای کاهش گازهای گلخانه‌ای نیروگاه‌ها را اعلام کرد و بان کی مون نیز در حال جلب حمایت برای توافق توسعه جهانی است که روز یکشنبه میان ۱۹۳ کشور سازمان ملل متحد حاصل شد و خواستار پایان فقر، برابری جنسیتی، و مقابله با تغییرات جوی می شود.