دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت سرکوب بی‌رحمانه مردم ونزوئلا باید خیلی زود به پایان برسد. او همچنین گفت مردم در ونزوئلا گرسنگی می‌کشند و دسترسی به آب ندارند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت و در جریان سخنرانی در کاخ سفید به مناسبت روز ملی نیایش گفت برای «مردم ونزوئلا و خواسته آنها برای برخورداری از آزادی دعا» می‌کند. 

​​پاتریک شاناهان کفیل وزارت دفاع آمریکا روز پنجشنبه در پیامی در توئیتر در مورد ونزوئلا گفت:‌‌ «این مسئله آزادی در برابر استبداد است. ضمن تایید سخنان رئیس جمهوری آمریکا می‌گوییم که تمامی گزینه‌ها برای حمایت از مردم ونزوئلا روی میز است.»‌

یک سازمان دفاع از حقوق بشر ونزوئلا گزارش داده در دو روز گذشته و از زمان شروع ناآرامی‌ها، چهار تن در ونزوئلا کشته شده‌اند. خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت و مشروع ونزوئلا روز ۱۰ اردیبهشت اعلام کرد فاز رسیدن به آزادی شروع شده و از تمامی شهروندان خواست به آنها ملحق شوند. 

این گزارش می‌گوید دو تن در شهر «لا ویکتوریا» و دو تن در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، در پی شلیک نیروهای امنیتی کشته شدند. فعالان حقوق بشری و شاهدان عینی گفتند شمار زخمی‌ها به حدود ۲۳۰ تن رسیده و حدود ۲۰۵ تن هم از سوی نیروهای امنیتی وابسته به مادورو، دستگیر شدند. 

پمپئو: مادورو حتی هواپیمایش را آماده کرده بود تا از ونزوئلا فرار کند ولی روسیه مانع شد
مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده شامگاه سه‌شنبه و در دو گفت‌وگوی خبری به ناآرامی‌ها در ونزوئلا اشاره کرد و گفت نیکلاس مادورو حتی هواپیمایش را آماده کرده بود تا از کشور خارج شود و به هاوانا در کوبا برود ولی روسیه به او پیام داد که این کار را نکند.

​​مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده پیشتر و در دو گفت‌وگوی خبری به ناآرامی‌ها در ونزوئلا اشاره کرد و گفت نیکلاس مادورو حتی هواپیمایش را آماده کرده بود تا از کشور خارج شود و به هاوانا در کوبا برود، ولی روسیه به او پیام داد که این کار را نکند.

خوان گوایدو با حضور در یک پایگاه نظامی ونزوئلا: «فاز نهایی» برای برکناری مادورو از قدرت آغاز شده است
خوان گوایدو با حضور در یک پایگاه نظامی ونزوئلا: «فاز نهایی» برای برکناری مادورو از قدرت آغاز شده است

​​مایک پمپئو گفته بود: «همین الان حدود ۱۰ درصد جمعیت ونزوئلا از کشور فرار کرده‌اند. ایالات متحده به طور کامل و در خیلی از نقاط جهان آماده حمایت از دموکراسی و آزادی و حمایت از حقوق مردم ونزوئلا است.» او افزود: «نیکلاس مادورو دیگر جایی در ونزوئلا ندارد و باید از کشور خارج شود.»

وزیر خارجه آمریکا: دستگاه امنیتی مادورو در اختیار حکومت دزدسالار کوبا است
وزیر خارجه آمریکا: دستگاه امنیتی مادورو در اختیار حکومت دزدسالار کوبا است

​​