دولت آمریکا بودجه سال ۲۰۲۱ را روز دوشنبه به کنگره ارائه داد.
دولت آمریکا بودجه سال ۲۰۲۱ را روز دوشنبه به کنگره ارائه داد.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دولت پرزیدنت دونالد ترامپ پیشنهاد کرده است کمک های ایالات متحده به کشورهای خارجی ۲۱ درصد کاهش یابد. کاخ سفید برای سال مالی ۲۰۲۱ بودجه چنین برنامه هایی را ۴۴.۱ میلیارد دلار پیشنهاد کرده است. بودجه مصوب این برنامه ها در سال مالی ۲۰۲۰ حدود ۵۵.۷ میلیارد دلار بود.

قانونگذاران و کارشناسان معتقدند کاهش یک پنجم از بودجه کمک های خارجی در کنگره، به خصوص در سال انتخاباتی، تصویب نخواهد شد.

الیوت اِنگل، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، در توییتی طعنه آمیز گفت کاخ سفید با عدم چاپ بودجه پیشنهادی چند تا درخت را نجات می داد.

راس ووت، سرپرست دفتر مدیریت و بودجه، در کنفرانس خبری کاخ سفید در پاسخ به پرسش صدای آمریکا گفت: «ما اختلاف نظر داریم. رئیس جمهوری با این ایده مخالف است که ما باید به چنین سطحی از کمک‌های خارجی ادامه بدهیم.»

راس ووت با اشاره به حدود ۴۰ میلیارد دلار کمک خارجی پیشنهادی تاکید کرد: «ما در مقایسه با بقیه کشورهای جهان همچنان کمک هنگفتی را ارائه می‌دهیم.»

جیزل دانلی، کارشناس امور دفاعی و امنیت ملی در انستیتو آمریکن اینترپرایز، می گوید احتمالا تمام یا بخش عمده ای از این کمک ها در کنگره ابقا خواهد شد.

مایک مالن، دریاسالار بازنشسته آمریکایی، که از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده بود، در نامه ای به کنگره نسبت به خطر چنین کاهش کمک هایی هشدار داد. او در این نامه نوشت: «هر چه بودجه امور بین المللی را بیشتر کاهش دهیم، خطر عملیات طولانی‌تر و مرگبارتر نظامی بالاتر خواهد رفت.»

گروهی از کارشناسان می گویند ایالات متحده به طور سنتی از کمک های خارجی برای ایجاد ثبات در دیگر کشورها استفاده کرده است و ترامپ نباید به صورت یک جانبه آمریکا را در استفاده از این ابزار خلع سلاح کند.

 

Telegram Banner