جان مک کین، سناتور جمهوریخواه از آریزونا و رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا، بیانیه ای را در واکنش به حمله نظامی آمریکا و متحدانش علیه دولت سوریه منتشر کرد.

سناتور مک کین در این بیانیه که جمعه شب ۲۴ فروردین منتشر شد، گفت: «من رئیس جمهوری را برای این عمل نظامی علیه رژیم اسد به تلافی استفاده از سلاح شیمیایی و اعلام مصممانه به تکرار آن در صورت تکرار حمله انزجارآور شیمیایی تحسین می‌کنم. من قدردان متحدانمان، بریتانیا و فرانسه هم هستم.»

او با ابراز امیدواری از اینکه این حمله هزینه‌های زیادی را بر اسد تحمیل کند، گفت: «پیامی که به اسد داده می‌شود باید این باشد که هزینه استفاده از تسلیحات شیمیایی بیش از هرگونه منفعتی برای او خواهد بود، و ایالات متحده و متحدان ما اراده و توانایی ادامه تحمیل این هزینه‌ها را بر وی دارند، و اینکه ایران و روسیه در نهایت نمی‌توانند وی را از واکنش تنبیهی ما مصون نگه دارند.»

سناتور مک کین افزود: «برای موفقیت در دراز مدت، ما نیاز به یک استراتژی همه جانبه برای سوریه و برای همه منطقه داریم. پرزیدنت باید اهداف ما را مشخص کند؛ نه فقط درباره داعش، بلکه همچنین در مورد درگیری‌های ادامه دار سوریه و همچنین نفوذ مخرب روسیه و ایران در منطقه. حملات هوایی جدای از استراتژی گسترده تر ممکن است لازم باشد، اما به تنهایی اهداف ایالات متحده در خاورمیانه را تامین نمی‌کند.»

 او از رئیس جمهوری آمریکا خواست که یک استراتژی جامع برای سوریه و خاورمیانه تهیه کند.