جان مک کین می گوید سنا طرح دولت را بررسی می کند امید چندانی برای آن ندارد.
جان مک کین می گوید سنا طرح دولت را بررسی می کند امید چندانی برای آن ندارد.

جان مک‌کین، سناتور جمهوریخواه ایالت آریزونا روز یکشنبه در مونیخ، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را به دامن زدن به آتش جنگ و خشونت در سوریه متهم کرد.

این سناتور جمهوریخواه گفت "آقای پوتین هیچ علاقه ای به همکاری با ما ندارد. او می خواهد رژیم اسد را تقویت کند. او می خواهد یک بار دیگر روسیه را به یک قدرت بزرگ در خاورمیانه بدل کند. او می خواهد از سوریه به عنوان میدان رزمایش واقعی تجهیزات نظامی مدرن روسیه استفاده بکند."

جان مک‌کین این اظهارات را همزمان با آخرین روز کنفرانس امنیتی مونیخ در روز یکشنبه گفت. این کنفرانس با حضور وزیران خارجه و دفاع کشورهای شرکت کننده در آلمان برگزار شد. کانون گفتگوهای این همایش سه روزه در مونیخ، بحران سوریه بود.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز گفت "تا امروز به باور ما بیشتر حمله های روسیه علیه گروه های مشروع اپوزیسیون صورت گرفته است. و برای پایبندی به توافقی که بدست آمده، من فکر می کنم ضروریست که روسیه رویکردش را تغییر بدهد."

به رغم توافق بر سر آتش بس احتمالی در نخستین روز کنفرانس، ادامه حمله های هوایی جنگنده های روسیه، چشم انداز برقراری آتش بس و امکان ارسال کمک های انساندوستانه به مناطق محاصره شده در ظرف یک هفته آینده را کمرنگ کرده است.

ریاض حجاب رئیس کمیته عالی مذاکرات، ائتلاف اپوزیسیون سوریه نه فقط روسیه بلکه دیگر متحدان بشار اسد را نیز به خاطر آنچه سلطه جویی و تجاوز عوامل خارجی علیه شهروندان سوری خواند مورد سرزنش قرار داد.

ریاض حجاب گفت عملکرد جامعه بین المللی موجب یاس مردم سوریه شده است. او گفت مردم سوریه احساس می کنند که جامعه بین المللی، به ویژه قدرت های جهان و در راس آن ایالات متحده آمریکا به وضعیت آنها بی اعتنا است.

سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه می گوید احتمال برقراری آتش بس تا یک هفته دیگر در سوریه به پنجاه درصد هم نمی رسد. آقای لاورف می گوید روسیه بمباران مواضع داعش و جبهه النصره در سوریه را متوقف نخواهد کرد. شماری از کشورهای غربی از جمله ایالات متحده آمریکا اما تاکید دارند این مخالفان مشروع و میانه روی بشار اسد هستند که هدف اصلی جنگنده های روسیه قرار می گیرند.

اختلاف ها بر سر بحران سوریه به موضع روسیه در مقابل موضع ایالات متحده یا اتحادیه اروپا محدود نمی شود.

تقابل ایران و عربستان سعودی، دو مدعی قدرت منطقه ای نیز بر سر سوریه ادامه دارد. عربستان سعودی در پی انتقال جنگنده هایش به پایگاه های هوایی ترکیه اعلام کرده است در صورت موافقت ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا حاضر است نیرو به سوریه اعزام کند.

یک مقام ارشد نظامی ایران به شبکه تلویزیونی العالم گفت این کشور اجازه نخواهد داد اوضاع در سوریه بر وفق مراد "کشورهای یاغی" حرکت کند.

 جنگ و خونریزی نزدیک به پنج سال گذشته در سوریه سبب مرگ صدها هزار و آوارگی میلیون ها نفر شده است.