بخش انگلیسی صدای آمریکا - سناتور راب پورتمن یکی از معدود قانونگذاران جمهوریخواه است که آشکارا پرزیدنت ترامپ را برای مکالمه تلفنی ماه ژوئیه اش با رئیس جمهوری اوکراین مورد انتقاد قرار داد. رئیس جمهوری آمریکا در آن تماس از ولودمیر زلنسکی خواسته بود درباره جو بایدن، رقیب انتخاباتی او و معاون پیشین ریاست جمهوری، تحقیقات انجام دهد.

اما نگاه پورتمن در میان ۲۵۲ جمهوریخواه کنگره عمومیت ندارد. برای استیضاح رئیس جمهوری در سنا لازم است ۲۰ سناتور جمهوریخواه به ۴۷ سناتور دموکرات بپیوندند.

اما حتی سناتور پورتمن هم رفتار پرزیدنت ترامپ در آن تماس تلفنی را قابل استیضاح نمی داند.

با این وجود، گروه کوچک و روزافزونی از جمهوریخواهان از تحقیقات برای استیضاح حمایت می کنند.

کالین پاول، وزیر خارجه پیشین آمریکا در دولت جرج بوش، جمهوریخواهان را برای نگرانی از شکست در انتخابات در صورت مخالفت با پرزیدنت ترامپ مورد انتقاد قرار داده است.

در مجموع ۱۶ جمهوریخواه سرشناس شامل پورتمن و پاول آشکارا نسبت به رفتار پرزیدنت ترامپ ابراز نگرانی کرده یا از حق دموکرات ها در مجلس نمایندگان برای تحقیقات حمایت کرده اند.

مارک اَمادِی، نماینده جمهوریخواه کنگره از ایالت نوادا، ابتدا از تحقیقات برای استیضاح حمایت کرد، اما بعد تصریح کرد به هیچ وجه از استیضاح پرزیدنت ترامپ پیشتیبانی نخواهد کرد.

سناتور جمهوریخواه بن سَس، از ایالت نبراسکا، از ترامپ برای کمک خواستن از چین به منظور تحقیق درباره هانتر، پسر جو بایدن، انتقاد کرد، اما تحقیقات دموکرات ها برای استیضاح را «مضحکه جناحی» توصیف کرده است.

سناتور جمهوریخواه سوزان کالینز با صحبت های پرزیدنت ترامپ درباره چین و بایدن مشکل دارد اما درباره تحقیقات برای استیضاح در مجلس موضعی نگرفته است.

برایان فیتزپتریک، نماینده جمهوریخواه کنگره از ایالت پنسیلوانیا، از تحقیقات برای استیضاح در کنگره حمایت نمی کند، ولی می گوید نهادهای انتظامی باید مساله را بررسی کرده و به کنگره گزارش دهند که آیا قانونی زیر پا گذاشته شده است یا نه. فیتزپتریک پیشتر افسر «اف بی آی» بود و در سال ۲۰۱۵ مامور پرونده مبارزه با فساد در اوکراین شده بود.

سناتور جمهوریخواه میت رامنی از ایالت یوتا از موضع پرزیدنت ترامپ در دعوت از چین و اوکراین برای تحقیق درباره جو بایدن به شدت انتقاد کرد. این انتقاد واکنش شدید رئیس جمهوری آمریکا را به همراه داشت.

ویل هرد، عضو جمهوریخواه کنگره از ایالت تگزاس، گفته است او در تحقیقات کنگره در مورد مکالمه تلفنی پرزیدنت ترامپ با رهبر اوکراین در پی کشف حقیقت است. او می گوید این تحقیقات برای استیضاح، بازی نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، با کلمات برای رضایت خاطر افراطی ترین جناح حزبش است.

جان کرتیس، عضو جموریخواه کنگره از ایالت یوتا، می گوید تحقیقات کنگره را به دقت زیر نظر دارد و خوشحال است که پرزیدنت ترامپ متن مکالمه تلفنی اش با رئیس جمهوری اوکراین را منتشر کرد.

سناتور جمهوریخواه چاک گرسلی، از ایالت آیوا، گفته است هیچ کس نباید پیش از شنیدن حرف های افشاگر ناشناس قضاوتی انجام دهد. سناتور گرسلی به عنوان رئیس «کمیسیون حفظ هویت افشاگرهای ناشناس در مجلس سنا» بر ضرورت عدم افشای هویت فرد افشاگر تاکید گذاشت.

تروی بالدرسن، عضو جمهوریخواه کنگره از ایالت اوهایو، می گوید به شفافیت کامل باور دارد و معتقد است در این مقطع تمام اطلاعات در دست نیست.

استیو استایورز، عضو جمهوریخواه کنگره از ایالت اوهایو، نسبت به مکالمه تلفنی ترامپ ابراز نگرانی کرده، ولی از حجم اطلاعات افشا شده طی چند هفته گذشته ناخشنود است.

جف فلیک، سناتور جمهوریخواه پیشین ایالت آریزونا، ادعا کرده است اگر رای گیری استیضاح مخفی باشد ۳۵ جمهوریخواه رای به محکومیت پرزیدنت ترامپ خواهند داد.

مارک سنفورد، فرماندار جمهوریخواه پیشین ایالت کارولینای جنوبی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰، پیشنهاد کرده است کنگره به جای استیضاح قطعنامه ای در رد رفتار پرزیدنت ترامپ صادر کند.

جو والش، نماینده جمهوریخواه پیشین ایالت ایلینوی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، می گوید رفتار رئیس جمهوری در این باره قابل استیضاح است ولی خیانتکارانه نیست.

اما بیل ولد، فرماندار جمهوریخواه پیشین ماساچوست و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، معتقد است رفتار پرزیدنت ترامپ در مکالمه تلفنی با رهبر اوکراین خیانت بوده است.

Telegram Banner