مایک پمپئو این تصمیم دولت را اعلام کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، که قرار است برای دیدار با مقام‌های روسیه به شهر سوچی سفر کند، پیش از سفر به این کشور، در بروکسل با مقام‌های اروپایی درباره ایران دیدار خواهد کرد. 

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در صفحه توئیتر خود نوشت که سفر مایک پمپئو به مسکو لغو شده و او در شهر سوچی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه ملاقات خواهد کرد. 

اورتگاس اضافه کرد که پمپئو برای دیدار با متحدان اروپایی ایالات متحده و به منظور گفت‌وگو درباره تهدیدهای ایران و بیانیه اخیر این کشور به بروکسل سفر خواهد کرد. 

​​

قرار بود وزیر خارجه آمریکا در سفارت این کشور در مسکو با بازرگانان آمریکایی ملاقات کند. لغو این ملاقات به این دلیل انجام شده که آقای پمپئو قادر باشد روز دوشنبه در بروکسل با مقام‌های اتحادیه اروپا دیدار کند. 

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سفر پمپئو به بروکسل برای ملاقات با سران اتحادیه اروپا را تایید کرده است. 

تنش‌ها پیرامون برجام و آنچه فعالیت‌های بدخواهانه ایران در منطقه خوانده می‌شود، یکی از محورهای اصلی گفت‌وگوی پمپئو با رئیس جمهوری و وزیر خارجه روسیه در سفر به آن به کشور است.

انتظار می‌رود بحران ونزوئلا دیگر موضوع عمده مورد مذاکره میان دو طرف باشد. روسیه از نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا حمایت می‌کند و ایالات متحده از خوان گوایدو رهبر مخالفان او.

سفر پمپئو به روسیه و بروکسل،با تقویت نیروهای رزمی دریایی و هوایی آمریکا در خلیج فارس مصادف شده که آمریکا می‌گوید جهت آمادگی برای واکنش در صورت حمله احتمالی ایران یا عوامل نیابتی آن به منافع آمریکا و متحدانش انجام گرفته است.

ایالات متحده با اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و بمب افکن‌های ب۵۲ به خاورمیانه، آرایش نظامی‌اش در منطقه را در پاسخ به آنچه نشانه‌های نگران‌کننده از قصد و تدارک احتمالی ایران برای حمله به مواضع و نیروهای آمریکایی عنوان شده، تقویت می‌کند.

علاوه بر این وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، یک سامانه دفاع موشکی پاتریوت و یک ناوگان رزمی نیروی دریایی که پیشتر آب‌های خلیج فارس را ترک کرده بود به منطقه بازگردانده است.