رفتن به محتوای اصلی
اوباما در جلسه مشاوران امنیت ملی که در کنار او وزیر دفاع و معاون اول حضور دارند.
اوباما در جلسه مشاوران امنیت ملی که در کنار او وزیر دفاع و معاون اول حضور دارند.

رئیس جمهوری آمریکا به تیم مشاوران امنیت ملی خود دستور داد که مقابله با دولت اسلامی موسوم به داعش در لیبی و دیگر کشورها ادامه پیدا کند.

این دستور باراک اوباما پس از آن صادر شده که داعش در ماه گذشته بخاطر هرج و مرج در شهر سرت در شمال لیبی، از این مساله سوءاستفاده کرد و در آنجا مستقر شد. پیکارجویان داعش از شهر سرت، چند حمله به تاسیسات نفتی داشته اند.

رئیس جمهوری آمریکا به تیم امنیت ملی دستور داده که به تلاش برای "اقدامات ضد تروریستی در لیبی و  هر کشور دیگری که گروه داعش ممکن است حضور یابد"، ادامه دهد.

کاخ سفید خبر داده این دستور پنجشنبه شب صادر شده و پیش از این، اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا در کنفرانس خبری اعلام کرد که دولت اسلامی موسوم به داعش، پایگاههای آموزشی در لیبی ایجاد کرده و از جنگجویان جدید استقبال می کند؛ مشابه کاری که در عراق و سوری در سالهای گذشته انجام داده است.

آقای کارتر پنجشنبه گفت آنچه داعش در لیبی انجام می دهد مشابه جاه طلبی است که پیشتر در عراق و سوریه انجام داد. 

وی افزود ما نمی خواهیم مشابه آنچه در عراق و سوریه افتاد، بار دیگر به سرازیری بیفتیم. به همین دلیل است که از نزدیک مراقب هستیم. این دلیلی است که ما قصد توسعه گزینه های مان را در آینده داریم.

پیتر کوک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز چهارشنبه خبر داده بود که "یک تعداد کوچکی از پرسنل نظامی" به لیبی اعزام شده اند تا سعی کنند تا "با نیروهای محلی تعامل کنند و تصویر بهتری از آنچه در لیبی اتفاق می افتد، بدهند."

آقای کوک گفت ما بدنبال گزینه های نظامی هستیم.

لیبی از سال ۲۰۱۱ که  معمر قذافی دیکتاتور این کشور سرنگون شد، دستخوش تحولات و هرج و مرج شد.

در حال حاضر دو دولت و پارلمان جدا در حال اداره مناطق تحت کنترل خود در لیبی هستند.

تلاش نهادهای بین المللی برای میانجیگری به نتیجه ای منتهی نشده است.