پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در بازديد از سه کارخانه اتومبيل سازی آمريکا از تصميم پيشين خود برای کمک به کارخانه های اتومبيل سازی دفاع کرد.

پرزيدنت اوباما در بازديد از سه کارخانه اتومبيل سازی آمريکا موسوم به سه غول خودروساز، روز پنجشنبه از کارخانه اتومبيل سازی فورد در شيکاگو ديدن کرد. رييس جمهوری آمريکا که در جمع کارگران اين کارخانه سخن می گفت از تصميم پيشين خود برای کمک به کارخانه های اتومبيل سازی دفاع کرد. پرزيدنت اوباما گفت وام ۶۰ ميليارد دلاری به جنرال موتورز و کرايسلر نه تنها صنعت اتومبيل سازی آمريکا را از خطر نابودی نجات داد، بلکه اين دو کارخانه را سود آور ساخته است.

رييس جمهوری آمريکا که وعده داده است ارزش حجم صادرات آمريکا را ظرف ۵ سال آينده به دوبرابر افزايش دهد، اعلام کرد که بانک صادرات و واردات آمريکا وامی به مبلغ ۳ ميليارد دلار برای صدور ۲۰۰ هزار خودرو به کانادا و مکزيک، به شرکت اتومبيل سازی فورد ارائه کرده است که در عين حال کمکی به کاهش بيکاری در آمريکا می کند.

کارخانه فورد کمک نقدی دولت به کارخانه های اتومبيل سازی را نپذيرفته است. اين کارخانه تا بحال بيش از هزار و دويست کارگر جديد در شيگاگو استخدام کرده است.

در همين حال روز پنجشنبه وزارت کار آمريکا اعلام کرد که در هفته گذشته ۱۹ هزار نفر بر تعداد کسانيکه برای اولين بار درخواست بيمه بيکاری کرده اند افزوده شده است، که اين امر در سه ماه گذشته بيسابقه بوده است، و با واکنش منفی بازارهای بورس آمريکا روبرو شد.

از سوی ديگر نرخ بهره وام مسکن آمريکا برای ششمين بار در هفت هفته گذشته کاهش يافت و به پايين ترين سطح خود در دهه های اخير رسيد. شرکت وام دهنده «فِرِدی مَک» که در حال حاضر تحت کنترل دولت اداره ميشود روز پنجشنبه اعلام کرد که بمنظور مقابله با کسادی بازار مسکن، ميانگين نرخ وام سی ساله اين شرکت را به چهار و نيم درصد کاهش داده است.

اين در حاليست که در ميزان مصرف تغييری اساسی صورت نگرفته و در ماه گذشته از تعداد فروش اتومبيل های جديد در آمريکا کاسته شده است، که در ۱۲ ماه گذشته بيسابقه بوده است.

کارخانه اتومبيل سازی فورد در بريتانيا می گويد که دستگاه کوچک جديدی بنام اکونوچک، ساخته است که ميتواند ۲۵درصد از مصرف بنزين اتومبيل و در نتيجه از ميزان آلودگی هوا کم کند.

دستگاه اکونوچک سی پاند قيمت دارد و ميتواند بر روی کليه اتومبيليهائی که قدمت آنها کمتر از ۱۲ سال است نصب شود.

در خبری ديگر بازرسان صندوق بين المللی پول، اتحاديه، و بانک مرکزی اتحاديه اروپا روز پنجشنبه به بازديد دو هفته ای خود از يونان پايان دادند. پول تامسون، نماينده ارشد صندوق بين المللی پول در يونان، از گامهای اوليه برنامه صرفه جويی دولت يونان استقبال کرد و اطمينان داد که اين کشور دومين بخش وام نجات خود را به مبلغ ۹ ميليارد دلار، بزودی دريافت خواهد کرد.