باراک اوباما و مایک پنس روز چهارشنبه در کنگره حضور یافتند تا با نمایندگان دو حزب دموکرات و جمهوریخواه دیدار کنند.
باراک اوباما و مایک پنس روز چهارشنبه در کنگره حضور یافتند تا با نمایندگان دو حزب دموکرات و جمهوریخواه دیدار کنند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در کنگره آمریکا حضور یافت تا با نمایندگان دموکرات کنگره دیدار  و در دفاع از میراث ریاست جمهوری خود بویژه بیمه بهداشت و درمان تاریخی با آنان گفت و گو کند.

او در این دیدار اعضای دموکرات کنگره را به مقابله با تلاش های جمهوریخواهان در ابطال بیمه بهداشت و درمان ترغیب کرد. 

او در دیداری که بیش از ۹۰ دقیقه طول کشید گفت علیرغم پیروزی دونالد ترامپ که یکی از وعده هایش ابطال بیمه بهداشت بود، بسیاری از رای دهندگان از این برنامه حمایت می کنند.

آقای اوباما که اقامت هشت ساله اش در کاخ سفید تا چند روز دیگر به پایان می رسد هنگام ترک کنگره گفت، پیامش به دموکرات ها این است که «مراقب مردم آمریکا باشند.»

​​همزمان در روز چهارشنبه مایک پنس معاون دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب نیز در کنگره حضور یافت تا نظر نمایندگان جمهوریخواه کنگره را به عمل به وعده های انتخاباتی از جمله ابطال بیمه بهداشت اوباما موسوم به اوباماکر جلب کند.

آقای پنس گفت: «امروز پیام ما بسیار روشن است... می خواهیم به وعده هایمان عمل کنیم.»

پنس در میان خبرنگاران گفت: «اولویت اول ابطال و جایگزین کردن اوباماکر است.»

در این نشست خبری پال رایان رئیس مجلس نمایندگان نیز گفت: «ما قصد داریم آن را جایگزین کنیم و ایده های زیادی برای آن داریم.»

​​این مذاکرات از سوی برخی تحلیلگران به میدان نبرد تن به تن و دوئل میان احزاب دموکرات و جمهوریخواه در روزهای آخر منتهی به ریاست جمهوری آقای اوباما و نزدیک شدن به تاریخ انتقال رسمی کلید کاخ سفید به مستاجر جدید آن، دونالد ترامپ است.

قانون بیمه بهداشت اوباما در سال ۲۰۱۰ به تصویب کنگره رسید. آن زمان دموکرات ها در هر دو مجلس نمایندگان و سنا اکثریت را داشتند.

دونالد ترامپ بیمه بهداشت اوباما را برنامه ای «بی سروسامان» خوانده که هزینه گزافی دارد. او وعده داده که این بیمه را با طرح بهتری جایگزین سازد اما هنوز چنین طرحی را ارائه نداده است.

پنجشنبه در کنگره

کنگره آمریکا روز پنجشنبه، پنجم ژانویه نیز محل برگزاری دو نشست مهم خواهد بود.  صبح پنجشنبه کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا قرار است میزبان جلسه ای با حضور سران دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی باشد. این مسئولان قرار است درباره اخبار مبنی بر مداخله سایبری و هک وبسایت های آمریکایی در جریان انتخابات آمریکا را ارائه دهند.

مجلس نمایندگان آمریکا نیز قرار است درباره قطعنامه پیشنهادی اد رویس در محکومیت قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک سازی های اسرائیل رای دهد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif