جان کری وزیر خارجه ایالات متحده و محمدجواد ظریف همتای ایرانی او، که برای چند ماموریت دیپلماتیک به اروپا سفر کرده اند، روز دوشنبه در آغاز بیست و هشتمین نشست کمیته حقوق بشر سازمان ملل در ژنو سوئیس سخنرانی کردند.

وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی خود، به موارد نقض حقوق بشر در سوریه، کره شمالی و اوکراین پرداخت، اما بخش عمده‌ای از وقت خود را به دفاع از اسرائیل اختصاص داد و از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بر تمرکز بیش از اندازه بر اتهامات نقض حقوق بشر در اسرائیل انتقاد کرد.

به گزارش نیلوفرپورابراهیم خبرنگار صدای آمریکا، وزیر امور خارجه ایران در این نشست به هیچ پرسشی حقوق بشری درباره ایران پاسخ نداد و تنها به وضعیت حقوق بشر در غرب پرداخت.

آقای ظریف به آنچه که وی «استفاده ابزاری» از حقوق بشر در غرب خواند، اشاره کرد و گفت، در حالی که یهودی ستیزی و نژادپرستی به درستی در بسیاری از کشورها محکوم می‌شود، اسلام ستیزی در برخی از کشورها، نه تنها تحمل می شود، بلکه به عنوان آزادی بیان مورد ستایش قرار می‌گیرد.

این اظهارات آقای ظریف واکنش برخی از گروه‌های فعال در زمینه حقوق بشر را به دنبال داشت؛ فعالان حقوق بشری که خود را برای حضور در این اجلاس آماده کرده‌اند و تلاش می‌کنند تا اعتراض خود را به وضعیت حقوق بشر در ایران اعلام کنند.

در سه سال گذشته این نخستین بار است که وزیر امور خارجه ایران در این نشست شرکت می‌کند.

انتظار می‌رود در جریان این نشست، که تا روز هفتم فروردین ماه ادامه خواهد یافت، پیش‌نویس قطعنامه‌ای درباره لزوم همکاری ایران با جامعه بین‌المللی در زمینه حقوق بشر، جهت تصویب ارائه شود.

همچنین قرار است به پیشنهاد بریتانیا، سوئد و الجزایر، به نمایندگی از گروه آفریقا، درباره تمدید دوره ماموریت احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران نیز رأی‌گیری شود.

در این نشست به موضوع‌های مختلف دیگری از جمله، رفتار غیرانسانی داعش در عراق، جنگ غزه در سال ۲۰۱۴ و حقوق بشر در مناطقی مثل کره شمالی و فلسطین نیز پرداخته خواهد شد.