صدو چهاردهمین کنگره آمریکا با رهبری کامل جمهوریخواهان، کار را با دستور کار ممانعت از توافقی که بازداری ایران را به توانایی سلاح اتمی تضمین نکند و افزایش تحریم‌های سخت تر مشروط علیه تهران در صورت شکست مذاکرات، به عنوان یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها آغاز کردند، و درمقابل با موضع سخت باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا مبنی بر تهدید به لغو هرگونه مصوبه دراین ارتباط روبر شدند.

سال ۲۰۱۵ از ابتدا با صف آرایی جمهوریخواهان و کاخ سفید در مقابل یکدیگر در مورد مذاکرات اتمی ایران آغاز شد، و انتظار نمی‌رود این مقابله پایانی زودرس داشته باشد.

جمهوریخواهان بدبین به موفقیت مذاکرات با ایران و نگران از پیشرفت برنامه اتمی آن در حین مذاکرات، از آغاز کار کنگره جدید از پیگیری طرح‌هایشان در ارتباط با جلوگیری از  بلندپروازی‌های جمهوری اسلامی ایران خبر دادند.

کمیته بانکی سنا به ریاست سناتور جمهوریخواه ریچارد شلبی که کمیته مسول ارزیابی و تصویب تحریمها علیه ایران است این هفته دو جلسه اجرایی برای ارزیابی «لزوم استراتژیکی تحریم‌های ایران» و همچنین برای رای گیری در مورد طرح موسوم به «ایران عاری از سلاح اتمی» تشکیل میدهد.

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان نیز سه شنبه جلسه پرسش و پاسخی تحت عنوان «مذاکرات آتمی با ایران پس از تمدید دوم» با کارشناسان برگزار می‌کند.

جمهوریخواهان از سال پیش یک طرح تحریم‌های سخت‌تر علیه تهران و یک طرح الزام ارجاع هر موافقت نهایی با تهران به کنگره را مطرح کردند که در سنا از سوی دموکرات‌ها با مانع روبرو شد.

اکنون باب کورکر رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا طرحی را که در زمینه لزوم تصویب توافق نهایی با حمایت چند تن از سناتورهای ارشد جمهوریخواه در دست تهیه دارد، بار دیگر دنبال می‌کند.

این طرح آقای اوباما را ملزم می کند هرتوافق نهایی را ظرف سه روز پس از انعقاد آن  به کنگره ارجاع کند. کنگره ۱۵ روز فرصت ارزیابی و ۱۵ روز فرصت رد یا تصویب آن را خواهد داشت. مدیر اطلاعات ملی آمریکا نیز به فاصله ۱۰ روز از آگاهی از تخلف ایران از مفاد توافق یا عدم همکاری با آزانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) موظف به آگاه کردن کنگره است.

طرح تحریمی دیگری با همت سناتور دموکرات رابرت منندز و سناتور جمهوریخواه مارک کرک تهیه شده است.

بنا به  این طرح، پرزیدنت اوباما برای تعلیق تحریم‌های جدید باید تضمین کند ایران هیچگونه آزمایش موشکی بالستیک با برد بیش از ۵۰۰ کیلومتر انجام نداده است، و هرگونه شالوده اتمی خلاف قانون ایران برچیده می‌شود.

ودر صورت عدم تضمین رییس جمهوری ، تحریمهای تعلیق شده پیشین بدون نیازبه موافقت وی دوباره اعمال خواهند شد ، و شروط دیگری نیزدر این طرح پیشنهادی منظور شده است.

سناتور دموکرات باربارا باکسر هفته پیش گفت طرح معتدل تری در مقابل طرح منندز-کرک با همکاری سناتور جمهوریخواه رند پاول در دست تهیه دارد.

از سوی دیگر اد رویس رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان نیز این هفته با انتشار اولویت‌های امسال کمیته، پیگیری طرح‌های تحریمی علیه تهران را در اولویت‌های دستور کار خود ذکر کرد.