وکیل جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست که یک سال پیش در تهران بازداشت و زندانی شد می گوید جلسه بعدی محاکمه موکلش، احتمالا آخرین دادگاه او خواهد بود. او گفت هنوز تاریخ دادگاه مشخص نیست.

جیسون رضائیان، ۳۹ ساله است و تاکنون سه بار پشت درهای بسته دادگاه انقلاب و به اتهام جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی محاکمه شده است. مقامات ایالات متحده آمریکا، مسئولان واشنگتن پست و همچنین گروه های مدافع حقوق بشر از بازداشت و محاکمه او در ایران انتقاد کرده و خواستار آزادی او شده اند.

لیلا احسن، وکیل جیسون رضائیان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که دادگاه به او گفته جلسه بعدی احتمالا آخرین جلسه رسیدگی به پرونده رضائیان خواهد بود: «هنوز روشن نیست که پس از آخرین جلسه صدور حکم دادگاه چقدر طول خواهد کشید.»

رضائیان تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی دارد. او در آمریکا متولد شده و بیشتر عمرش را هم در این کشور سپری کرده است.

او در ۲۲  ژوئیه ۲۰۱۴  همراه همسرش یگانه صالحی و دو عکاس در تهران بازداشت شد. غیر از رضائیان، سه نفر دیگر بعدا به قید وثیقه آزاد شدند.

به گفته خانم احسن، یگانه صالحی و یکی از دو عکاس نیز قرار است محاکمه شوند. یگانه صالحی در حال حاضر ممنوع الخروج است.

واشنگتن پست گفته است که در صورت مجرم شناخته شدن جیسون رضائیان، ممکن است به ۱۰ تا ۲۰ سال زندان محکوم شود.

آزادی شهروندان آمریکایی که در ایران زندانی شده اند، یکی از موضوعات مورد بحث میان دیپلمات های ایرانی و آمریکایی در جریان مذاکرات اتمی وین بود.

مارتین بارون، سردبیر اجرایی واشنگتن پست روز دوشنبه در بیانیه ای گفت: «اتهامات جیسون، از جمله اتهام جاسوسی،  بسیار سنگین هستند و از این مضحک تر نمی تواند باشد.» بارون گفت: «فرجام عادلانه جیسون را از اتهامات ساختگی می رهاند تا او به آغوش خانواده اش بازگردد.»

همزمان، هیئت مدیره کمیته حمایت از روزنامه نگاران در نیویورک، با ارسال نامه ای به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران خواستار آزادی رضائیان شد. در این نامه آمده است: «تا پیش از این هرگز یک روزنامه نگار بین المللی مدتی چنین طولانی را در ایران در بازداشت نبوده و فرصت هرگونه دفاع از همکار ما گرفته شده است.» نویسندگان نامه در پایان مقامات ایرانی را به حل فوری پرونده جیسون رضائیان ترغیب کرده اند.