دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده می‌گوید در سخنرانی روز سه شنبه خود در گردهمایی سالانه رهبران کشورها در سازمان ملل، در مورد ایران مسائلی را مطرح خواهد کرد.

قرار است پرزیدنت ترامپ امروز سه شنبه ۲ مهر حدود ساعت ده صبح به وقت واشنگتن / ۵:۳۰ عصر به وقت ایران، سخنرانی کند.

?? پخش زنده سخنرانی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در مجمع عمومی سازمان ملل از تلویزیون، سایت، یوتیوب و فیسبوک صدای آمریکا

رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه دیدار با نخست وزیر سنگاپور به خبرنگاران گفت که فشار زیادی اکنون روی آنها [جمهوری اسلامی] است؛ بیشترین فشاری که هرگز داشته‌اند.

وی همچنین گفت که چیزهای زیادی در رابطه با ایران در حال رخ دادن است؛ بسیار بیشتر از چیزی که رسانه‌ها می‌دانند.

 

پرزیدنت ترامپ برای شرکت در گردهمایی سالانه رهبران در نشست سالانه سازمان ملل، از روز دوشنبه در نیویورک حضور دارد.

ایالات متحده از یکسال پیش فشار بر جمهوری اسلامی ایران را تشدید کرد. آمریکا از ایران خواسته با توقف حمایت از تروریسم، برنامه موشکی و رسیدن به یک توافق هسته‌ای جدید، مانند یک کشور عادی رفتار کند.

نگاهی به روبط ایران و آمریکا از زمان آغاز به کار دولت پرزیدنت ترامپ

 

در حالی گمانه‌زنی‌ها درباره دیدار احتمالی پرزیدنت ترامپ و رئیس جمهوری ایران در نیویورک مطرح است که رئیس جمهوری آمریکا می گوید چندان تمایلی به آن ندارد با این حال اگر «آنها بخواهند»، او «آماده» است.

دوشنبه شب در جریان دیدار با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر بار دیگر تاکید کرد که برنامه‌ای برای دیدار با رئیس جمهوری ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل ندارد، اما می‌داند که مقامات ایران مایل به گفت و گو هستند.

رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه آنها (مقامات ایران) می دانند به چه کسی باید زنگ بزنند گفت: «برنامه ای برای ملاقات با رئیس جمهوری ایران ندارم. امروز شنیدم که آنها مایل به دیدار هستند. شنیدم که آنها قصد خروج از یمن را دارند، که این چیز خوبی است. باید ببینیم چه پیش می آید.»

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، تا پیش از حمله ایران به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، امیدوار بود در جریان مجمع عمومی سازمان ملل، ملاقاتی با حضور پرزیدنت ترامپ و حسن روحانی صورت گیرد.

وی همچنین در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل ضمن اذعان به افزایش بی‌ثباتی در منطقه در پی حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی همچنان نسبت به یافتن راه حلی برای اختلاف میان ایالات متحده و ایران، با توجه به حضور رهبران دو کشور در این مجمع، ابراز امیدواری کرده است.

روز دوشنبه همچنین رئیس جمهوری فرانسه به همراه نخست وزیر بریتانیا و صدراعظم آلمان طی بیانیه‌ای مشترک مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی را به عهده ایران دانستند. 

Telegram Banner