گردهمایی حامیان توافق اتمی ایران در شهرهای جهان

در ادامۀ کمپين جهانی ايرانيان خارج از کشور در حمايت از توافق هسته‌ای ايران با شش کشور قدرتمند جهان، جمعی از ایرانیان در شهرهای بزرگی چون نیویورک، لندن، پاریس، تورنتو، بوستون، شیکاگو و واشنگتن روز شنبه ۱۵ اوت گردهم آمدند و از کنگره آمريکا و مخالفان توافق هسته‌ای ايران خواستند فرصتی برای رفع صلح آميز بحران فراهم کنند.

ایده برگزاری گردهمایی‌های هماهنگ در حمایت از توافق اتمی ایران در ابتدا از حدود دو هفته پیش با یک فراخوان اینترنتی در رسانه‌های اجتماعی آغاز شد و بانیانش می‌گویند به دور از جانبداری‌های گروهی و سياسی و صرفاً به منظور دفاع از توافق هسته‌ای ايران به عنوان يک راه حل ديپلماتيک برای خاتمۀ بحرانی چندين و چند ساله شکل گرفت و در حدود صد شهر بزرگ و کوچک جهان با حضور ده‌ها تن از ایرانیان برگزار شد.

​​شرکت کنندگان با حمل تصوير کبوتر سفيد، نماد صلح و تابلوهايی به زبان انگليسی که بر آن نوشته شده بود «به صلح فرصت بدهید» ‌گفتند می‌خواهند به مردم جهان نشان دهند که ايرانيان ملتی طرفدار صلح‌ و آرامشند.

اين کمپين پيش‌تر در سياتل آمريکا برگزار شد. پيش از آن گروهی از ايرانيان سرشناس مقيم آمريکا در نامه ای سرگشاده به مردم آمريکا از توافق اتمی اعلام حمايت کردند و بر اهميت صلح ميان کشورهای جهان تأکيد گذاشتند.

ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا و معصومه ابتکار معاون رئيس جمهوری ايران هم فراخوان اين گردهم آيی جهانی را توييت کردند.

بانيان اينترنتی راه پیمایی حامیان صلح، تحت عنوان #SupportIranDeal می گويند ديپلماسی از جنگ قوی تر است و نسل آنها که جنگ را تجربه کرده می داند که صلح انتخاب بهتری است.

​​منتقدان توافق اتمی ایران می‌گویند این یک توافق بد است و نه تنها تحریم‌های ایران را لغو کرده بلکه برنامه غنی‌سازی ایران را نیز به رسمیت شناخته و از سویی سرمایه‌های بلوکه شده ایران در خارج را نیز آزاد می‌کند. آنان می‌گویند تهران به این ترتیب به حمایتش از گروه‌ها شبه‌نظامی خشونت طلب در خاورمیانه ادامه خواهد داد. مقامات ایرانی گفته‌اند که سیاست‌هایشان در منطقه را تغییر نمی‌دهند.