دو تابوت کوچک، جایگاه دو کلاس اولی بی گناهی شد که به جای بابا نوئل، مرگ در آغوششان کشید.

جک پینتو و نوآ پازنر، دو کودکی که جمعه گذشته قربانی یکی از فجیع ترین قتل عام های تاریخ حوادث تیراندازی در آمریکا شدند، روز دوشنبه در شهر کوچک نیوتاون که تاکنون جایی امن و آرام بود، برای ابد در خاک آرام گرفتند.

مراسم تشییع و ترحیم این دو پسر بچه ۶ ساله، نخستین مراسم از آخرین وداعی بود که از امروز  برای قربانیان این فاجعه دردناک برپا می شود. مراسم امروز، با حضور فرماندار ایالت کانکتیکت برگزار شد.

نیوتاون از دو روز پیش جامه اندوه وعزا برتن کرده و از امروز با برپایی مراسم ترحیم جان باختگانی که قربانی جنون جوانی ۲۰ ساله شدند، هر روز این جامه را نو می کند.

رییس جمهوری آمریکا طی سخنان شب گذشته خود طی دیدار از خانواده های قربانیان تیراندازی مرگبار دبستان شهر نیوتاون در ایالت کانکتیکت، از یک یک ۲۶ قربانی این قتل عام نام برد.

باراک اوباما که در طول این سخنرانی در کلیسایی در نیوتاون، چندین بار اشک هایش را پاک کرد، خطاب به بازماندگان گفت که او هم همراه آنها گریسته و گفت:«خداوند این کودکان را به خانه اش فراخوانده است.»

   آقای اوباما شب گذشته(یکشنبه شب) به سوگواران شهر کوچک نیوتاون پیوست و همراه آنها شمع روشن کرد. رییس جمهوری ایالات متحده در سخنان یکشنبه شب خود گفت که این قبیل فجایع باید پایان یابند. او گفت:«با آنکه ریشه این وقایع دردآوررا پلیدی خوانده اند که تعبیر درستی هم هست، نمی توان به این بهانه دست روی دست گذارد.»  

 یک مقام آگاه پلیس ایالت کانکتیکت می گوید مدرسه سندی هوک - محل وقوع این فاجعه - هنوز صحنه جرم است و برای مدتی نامعلوم تعطیل خواهد ماند، و شاگردان و کارکنان این مدرسه، به دبستانی دیگر منتقل می شوند. وی افزود که کارآگاهان و مأموران پلیس ۲۴ ساعته مشغول بررسی جوانب، ابعاد و ریشه های این حادثه وحشتناک هستند. مدارس نیوتاون از فردا سه شنبه گشوده می شوند.

وین کارور، رییس پزشکی قانونی کانکتیکت، که همراه دو دستیارش کار معاینه اجساد و کالبدشکافی آنها را انجام داده، می گوید در طول بیش از سه دهه فعالیت حرفه ای در صحنه های جرم، چنین حمام خونی را به چشم ندیده. او می گوید تمام قربانیان، از کودک و بزرگسال، بین ۶ تا ۱۱ بار تیر خورده اند.

تمامی بزرگسالانی که طی این تیراندازی جان باخته اند، زن بوده اند و در حال کوشش برای صیانت از جان بچه ها قربانی شده اند.

یکی از معلمان که زنی ۲۳ ساله بوده، شاگردان کوچکش را در کمد کلاس پنهان کرده و خود را سپر جان آنها کرده است. مدیر و روانشناس مدرسه نیز در حال تقلا برای ممانعت از دسترسی آدام لانزا - قاتل این ۲۶ شهروند آمریکایی - به بچه ها، جان باخته اند.

آدام لانزا که گرفتار انزوای اجتماعی و مشکلات روانی بوده، بامداد جمعه، پیش از رفتن به مدرسه سندی هوک، مادرش را در خانه اش کشته و به محض سررسیدن پلیس در مدرسه، خود را به ضرب یک گلوله کشته است.

مادر لانزا صاحب کلکسیون بزرگی از انواع سلاح بوده و از کودکی پسرش آدام را با شکل های گوناگون تفنگ آشنا کرده و مرتب او را به میدان تیراندازی می برده است. لانزا با دبستانی که در آن ۲۶ تن را از پای درآورد، هیچ ارتباطی نداشته و روز جمعه هم با زور وارد ساختمان آن شده است.

مقام های محلی می گویند تنها ارتباط قاتل با مدرسه محل جنایتش - دبستان سندی هوک - این بوده که سالها پیش، خود او شاگرد آن مدرسه بوده است. لانزا درس های دوره راهنمایی و دبیرستان را در خانه و نزد مادرش آموخته بود و به سبب مشکلات روحی، به مدرسه نمی رفت.