شهردار اورلاندو در ایالت فلوریدا در جنوب شرقی آمریکا گفت در تیراندازی اوایل صبح یکشنبه در کلوب شبانه همجنسگرایان در اورلاندو دست کم ۵۰ نفر کشته و ۵۳ نفر نیز مجروح شده اند. داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت. اخبار مربوط به این حادثه را از این بلاگ زنده دنبال کنید.

در پی تیراندازی خونین در کلوب شبانه همجنسگرایان در اورلاندو بسیاری از چهره ها نیز خواستار کنترل سلاح شدند. از جمله جولیان مور که در توییتر از مردم خواست تا با نماینده های خود در دولت تماس بگیرند و خواستار اقدام در رابطه با کنترل سلاح شوند. مور پرسیده: چند نفر باید کشته شوند تا اقدامی در این زمینه انجام دهیم. جان لجند هم در توییتر نوشت: چه زمان برای پایان دادن به چنین کشتاری اقدام خواهیم کرد؟ریکی مارتین یکی دیگر از چهره های مشهور موسیقی لاتین در توئیتر خود نوشته من همجسنگرا هستم و واهمه ای ندارم . عشق غالب است. ادم لمبرت خواننده و ترانه سرای آمریکایی هم نوشته است: فکرم با خواهران و برادرانم در اورلاندو است. روحشان قرین آرامش.چهره های مشهور دنیای هنر و سرگرمی هم با قربانیان تیراندازی در کلوب شبانه همجنسگرایان در اورلاندو ابراز همدردی کردند، از جمله انریکه ایگلاسیاس، خواننده مشهور اسپانیایی-آمریکایی که در فلوریدا درس خوانده و خانه دارد.

ایگلاسیاس تصویر قلبی شکسته را بر نقشه فلوریدا توییت کرده و نوشته قلبم برای اورلاندو  شکسته و فکرم با تمام کسانی است که این حادثه خشونت بار مسخره زندگیشان را تحت تأثیر قرار داده.به گزارش رویترز، داعش مسئولیت حمله خونین به کلوب همجنسگرایان در اورلاندوی آمریکا را بر عهده گرفت. از سوی دیگر پلیس اعلام کرده است که تیرانداز پیش از حمله به پلیس زنگ زده و با ابوبکر البغدادی رهبر داعش اعلام همبستگی کرده بود.رئیس جمهوری آمریکا در انتهای سخنان خود در واکنش به تیراندازی در کلوب شبانه همجنسگرایان در اورلاندو گفت: "ما باید چهره تنفر و خشونت را کنار بگذاریم و علیه کسانی که ما را مورد تهدید قرار می دهند، یکپارچه باشیم."رئیس جمهوری آمریکا گفت که تیراندازی خونین در کلوب همجنسگرایان در اورلاندو بدترین حادثه تیراندازی در تاریخ آمریکاست. او گفت که این حادثه یادآور آن است که چقدر راحت کسی می تواند اسلحه تهیه کند و به مردم حاضر در یک باشگاه، کلیسا و سینما تیراندازی کند.رئیس جمهوری آمریکا در ادامه بیانیه خود در واکنش به تیراندازی خونین در کلوب شبانه همجنسگرایان در اورلاندو گفت: "این یک روز تلخ برای همه ما و همه دگرباشان بود. آن محل نه تنها یک کلوب بلکه محلی برای گردهمایی و حس اتحاد بود."رئیس جمهوری آمریکا از تلاش پلیس و ماموران اورژانس که به سرعت وارد عمل شدند تقدیر کرد. به گفته آقای اوباما اگر عملکرد خوب این ماموران نبود، تلفات حادثه بیشتر میشد.آقای اوباما گفت که به شهردار اورلاندو تسلیت گفته و اعلام کرده است که از هیچ کمکی به شهر اورلاندو برای رسیدگی به این حادثه دریغ نخواهد شد.باراک اوباما گفت که در تحقیقات درباره این تیراندازی باید روشن شود که این اقدام با گروههای تروریستی ارتباط داشته یا نه.باراک اوباما در بیانیه خود در واکنش به تیراندازی خونین در کلوب شبانه همجنسگرایان گفت که این حمله در واقع حمله به تمام آمریکائیان با نژاد و رنگ و تمایل جنسی متفاوت بود. او گفت که این اقدام، حمله به ارزشهای آمریکائیان بود.پدر عمرمتین، گفت تیراندازی اخیر ربطی به دین ندارد و پسرش چند ماه پیش از مشاهده بوسیدن دو مرد در میامی به خشم آمده بود. او با همسر و فرزندش شاهد صحنه بود.رسانه ها می گویند عمرمتین، مهاجم کلوب شبانه اورلاندو، با همسرش رفتاری خشونت آمیز داشت. همسر سابق او به واشنگتن پست گفت: "او فردی بی ثبات بود."عمر متین، تیرانداز کلوب شبانه همجنسگرایان در اورلاندو قبل از تیراندازی به۹۱۱ تلفن زده و با ابوبکرالبغدادی، رهبر گروه داعش، ابراز همبستگی کرده بود. آدام شیف، نماینده کنگره گفت که ضارب ظاهرا از داعش الهام گرفته بود.تیراندازی خونین در کلوب همجنسگرایان در شهر اورلاندوی آمریکا واکنش مقامات فرانسه را نیز در پی داشت. فرانسوا اولاند رئیس جمهوری، وزیر خارجه و نخست وزیر فرانسه این حادثه را محکوم کردند.نخست وزیر ایتالیا در توییتی که در واکنش به تیراندازی خونین در کلوب همجنسگرایان در اورلاندو منتشر کرد، نوشت: دل ما با برادران آمریکاییمان است.گروه جامعه دگرباشان جنسی "برابری در فلوریدا" نیز ضمن ابراز "دل شکستگی و خشم" خود از تیراندازی در کلوب پالس ارولاندو، گفت کلوب های همجنسگرایان جایگاه ویژه ای در تاریخ جامعه دگرباشان جنسی فلوریدا دارند، و معمولا تنها محل امن اجتماع آنها بودند و این اقدام وحشتناک به طور مستقیم به حس ایمنی دگرباشان جنسی ضربه می زند.

 ریک اسکات، فرمادار ایالت فلوریدا در واکنش به تیراندازی در کلوب همجنسگرایان ارولاندو گفت فلوریدا ایالتی قوی است که می تواند بر مشکل فائق آید و به حالت قبل برگردد و ما همه منابع موجود را برای کمک به پرونده تیراندازی در اورلاندو اختصاص می دهیم.کلوب همجنسگرایان پالس در اورلاندو که تیراندازی در آن روی داد، در فیسبوک خود از مردم خواست که در این واقعه تراژیک، برای همه دعا کنند.

 در پی تیراندازی خونین در کلوب شبانه همجنسگرایان در اورلاندو، تری دکارلو، رئیس مرکز جامعه دگرباشان جنسی فلوریدای مرکزی به رادیوی محلی WMFE در اورلاندو گفت که این گروه خطوط تماس بحران برای کمک به جامعه دگرباشان ایجاد می کند.اف بی آی گفته است که  عمر متین، تیرانداز کلوب همجنسگرایان اورلاندو به اسلام افراطی متمایل بوده است. خانواده و مقامات می گویند که او از همجنسگرایی متنفر بود.دونالد ترامپ، نامزد احتمالی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در توییت دیگری در همین روز گفت که برای قربانیان حادثه تیراندازی در اورلاندو و خانواده آنها  دعا می کند و سپس پرسید: "چه زمانی این [اتفاقات] متوقف کی شود؟ کی ما محکم، هوشمند و گوش بزنگ می شویم؟"مقامات آمریکایی این تیراندازی را یک "تروریسم داخلی" توصیف و متهم تیراندازی را عمر  صدیقی متین، ۲۹ ساله شهروند آمریکا معرفی کردند. به گزارش رسانه های آمریکایی، پدر و مادر عمر متین از افغانستان به آمریکا آمده بودند.مایکل مک کال نماینده جمهوریخواه کنگره از ایالت تگزاس و رئیس امنیت ملی مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه ای گفت: این بدترین حمله تروریستی در خاک آمریکا پس از ۱۱ سپتامبر و یادآور آن است که اسلامگرایان تندرو کشور ما و سبک زندگی ما را هدف قرار می دهند. تراژدی هایی از این قبیل عزم ما را برای مبارزه متقابل با ترور و افراطی گرایی در هر جایی که باشد، جزم می کند."دن کیلدی نماینده جمهوریخواه کنگره از ایالت میشیگان تیراندازی در اورلاندو را تراژیک خواند و گفت به یاد شهر اورلاندو، قربانیان و خانواده هایشان است و برایشان دعا می کند.دفتر جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا با خانواده قربانیان و مجروحان تیراندازی اورلاندو ابراز همدردی کرد.هیلاری کلینتون که به احتمال زیاد نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر است، حمله به کلوب همجنسگرایان در اورلاندو را "نابودکننده" توصیف کرد و گفت "منتظر اطلاعات بیشتری هستیم."

​سناتور برنی سندرز، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از ایالت ورمونت، این تیراندازی را وحشتناک و غیرقابل تصور خواند و گفت این حمله بر اهمیت نیاز به تدابیر کنترل سلاح تاکید می کند.جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا  گزارشی از این حمله دریافت کرد و سفر خود به میامی در ایالت فلوریدا برای شرکت در یک برنامه جذب کمک های مالی انتخاباتی برای حزب دموکرات را لغو کرد.باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا صبح روز یکشنبه گزارشی از تیراندازی در کلوب همجنسگرایان در شهر اورلاندو واقع در ایالت فلوریدا دریافت کرد.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت رئیس جمهوری خواستار آن شده است که به طور مرتب گزارش های به روز شده از این تیراندازی را دریافت کند و به نهادهای فدرال دستور داده است هرگونه کمک لازم برای انجام تحقیقات و پشتیبانی های اجتماعی را به عمل آورند.