فروشندگان عمده جهانی و سایت های خرید اینترنتی از فروش پرچم کنفدراسیون وکالاهایی با نشان آن پرچم -پرچم ایالت های برده دار جنوبی آمریکا در دوران جنگ داخلی- خودداری می کنند.

این اقدام در واکنش به تیراندازی یک جوان در کارولینای جنوبی به نیایشگران یک کلیسای سیاهان شهر چالستون صورت می گیرد.

در آن تیراندازی که بنا به گزارش ها، با انگیزه های نفرت نژادی چهارشنبه گذشته صورت گرفت ۹ نفر از جمله کشیش کلیسا کشته شدند.

در چندین ایالت جنوبی آمریکا قانونگذاران سرشناس در آستانه تصویب قوانینی هستند که به موجب آنها نمادهای کنفدراسیون از مکان های عمومی جمع آوری شود.

سایت های آمازون، ایی بی، گوگل، و فروشگاه ها وال مارت، سی یرز و نیز سایت اینترنتی چینی «علی بابا» اعلام کرده اند از فروش کالاهایی با نشان کنفدراسیون خوددار ی خواهند کرد.

رهبران سیاسی و مذهبی در آمریکا خواهان برچیدن پرچم «ایالات موتلفه» یا کنفدراسیون آمریکا، نماد ایالت‌های جنوبی آمریکا در جنگ داخلی، از محوطه ساختمان سنای ایالت کارولینای جنوبی، شدند.

ایالت کارولینای جنوبی تنها ایالتی است که این پرچم را مقابل ساختمان سنای ایالت دارد. قانونگذاران این ایالت رای داده اند که برداشتن پرچم را در نظر بگیرند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که قرار است از حامیان انتقال پرچم کنفدراسیون به موزه است اما می گوید این اهالی کارولینای جنوبی اند که باید درباره این موضوع تصمیم بگیرند.