در واشنگتن چه می گذرد؟ ( شانزدهم مه)
در واشنگتن چه می گذرد؟ ( شانزدهم مه)

در حالی که مسئله کشتن بن لادن هنوز در سرفصل گزارش رسانه ها قرار گرفته است، و در حالی که سناتور جان کری، رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس سنای آمریکا می گوید اتحاد آمریکا و پاکستان در« مرحله حساسی» قرار گرفته است؛ آخرین نظر خواهی ان-بی-سی حاکی از آنست که ۸۰ در صد از پاسخ دهندگان تصمیم کشتن بن لادن را، تصمیم صحیحی شمرده اند.

سناتور جان کری که روز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت در سفارت آمریکا در کابل سخن می گفت اظهار داشت  پس از کشته شدن بن لادن، صحبت بر سر قطع کمک های چند میلیارد دلاری آمریکا به پاکستان روز بروز افزایش می یابد.

مسئله مخالفت با کمک های سالانه چند میلیارد دلاری به پاکستان پس از آن افزایش یافت که معلوم شد اسامه بن لادن در نزدیکی دانشگاه نظامی پاکستان سال ها زندگی می کرده است.

در واشنگتن برخی از قانون گزاران صحبت از قطع این کمک های مالی کرده اند و بسیاری این پرسش را مطرح می کنند که آیا بن لادن با کمک ارتش پاکستان توانسته است حدودد ۶ تا ۷ سال در آن نزدیکی زندگی کند یا نه؟.

امروز،۲۶ اردیبهشت در واشنگتن مسئله بن لادن و روابط آمریکا و پاکستان دستور برگزاری چندین کنفرانس مهم می باشد. یکی از این کنفرانس ها به مسئله بازجوئی های سیا* سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا و عملیات مربوط به بن لادن می پردازد.

عملیاتی که منجر به کشتن بن لادن شد، این بحث را در باره نحوه بازجوئی های سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا مطرح کرده است. بسیاری از مقامات امنیتی گفته اند که اطلاعات بدست آمده از تروریستهای بازداشت شده به شناسائی محل بن لادن کمک کرده است.

در این که تا چه اندازه بازجوئی های سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا راه را برای یافتن بن لادن هموار کرده است، آیا این اطلاعات مفید بوده اند یا نه، آیا باید دولت اوباما سیاست فعلی خود را در کشتن و نه دستگیری و بازجوئی ادامه دهد، این ها همه مسائلی است که در این کنفرانس مورد بحث و گفتگوی کارشناسان شرکت کننده قرار خواهد گرفت.

... و پرزیدنت اوباما در ساعت ۹ بامداد امروز – ۲۶ اردیبهشت - راهی « ممفیس» در ایالت تنسی شد تا با خانواده هائی که در اثر سیل های شدید اخیر خانه و کاشانه خود را از دست داده اند؛ ملاقات و از آنان دلجوئی کند. در این دیدارها مقامات محلی، داوطلبان و گروه های امداد پرزیدنت اوباما را همراهی می کنند.

*Central Intelligence Agency: CIA