بن کاردین
بن کاردین

سناتور دموکرات، بن کاردین می گوید نامه تعدادی از سناتورهای جمهوریخواه به رهبران ایران، موضع کاخ سفید در مذاکرات با تهران را تضعیف می کند.

چند روز پیش، ۴۷ سناتور جمهوریخواه آمریکا در نامه ای سر گشاده به آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نوشتند تمام قراردادهای آمریکا با دولت های خارجی باید به تائید قوه مقننه آمریکا برسد.

آقای کاردین که سناتور دموکرات از ایالت مریلند است، گفت ۲۸ سال است که در کنگره آمریکا خدمت می کند، اما این اولین بار است که شاهد نگارش چنین نامه ای است.

او گفت «در سنت سنای آمریکا نیست! طبعا سناتورها می توانند در مورد هر موضوعی اظهار نظر کنند. اما اینکه ۴۷ نفر از آنان نامه ای بنویسند و اختیار و صلاحیت رئیس جمهوری را زیر سئوال ببرند، از اساس نباید انجام می شد. بدون شک، این کار جنبه جناحی داشته و به مذاکرات اتمی ۱+۵ با ایران کمک نمی کند. گفتگوهای آمریکا و ایران در دو هفته آینده، مذاکرات پیچیده و فشرده ای است، و کاخ سفید باید از حمایت تمام و کمال کنگره برخوردار باشد.»

بن کاردین که از اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا است، یکی از سناتورهای دموکرات است، و با افزایش و تشدید تحریم ها علیه تهران در صورت شکست مذاکرات اتمی، موافق است.