باراک اوباما در دانشکده حقوق دانشگاه شیکاگو برای دانشجویان سخنرانی کرد
باراک اوباما در دانشکده حقوق دانشگاه شیکاگو برای دانشجویان سخنرانی کرد

باراک اوباما گفت در روند تحقیق وزارت دادگستری آمریکا درباره استفاده هیلاری کلینتون از ایمیل شخصی در هنگام تصدی بر پست وزارت خارجه آمریکا، هیچ نفوذ سیاسی اعمال نخواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز در روز یکشنبه همچنین از تلاش های خود در مقابله با داعش و دیگر گروه های تروریستی دفاع کرد.

اوباما گفت: "تضمین می کنم در کار تحقیق و تجسس درباره ایمیل های خانم کلینتون توسط وزارت دادگستری یا اف.بی.آی هیچ گونه اعمال نفوذ سیاسی صورت نخواهد گرفت." او گفت: "هیچکس بالاتر از قانون نیست. چند بار باید این را بگویم؟"

این در حالی است که بیش از سه ماه پیش جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید کیفرخواست احتمالی برای کلینتون را کم اهمیت دانسته بود.

آقای اوباما عملکرد خانم کلینتون در سمت وزارت خارجه آمریکا از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ را ستود و گفت گمان نمی کند که پیام های مراوده شده در ایمیل شخصی خانم کلینتون امنیت ملی را به خطر انداخته باشد.

او در عین حال گفت استفاده از ایمیل شخصی توسط کلینتون ایده خوبی نبود.

در این مصاحبه که اولین گفت و گوی اوباما با فاکس نیوز از سال 2008 به این سو است، رئیس جمهوری آمریکا از تلاش ها برای مقابله با تهدیدهای جهانی و عملکرد خود در این زمینه دفاع کرد.

اوباما گفت: "وظیفه اول من حفاظت از مردم آمریکا است. اولویت اول من شکست داعش است."

این مصاحبه روز جمعه و در دانشگاه شیکاگو، محل سابق تدریس آقای اوباما انجام شد.

در این مصاحبه آقای اوباما همچنین گفت: "در هنگام حملات تروریستی همواره دیدگاه من این بوده که کار تروریست ها وحشت افکنی و مجبور کردن جوامع به تغییر خود است. آنچه که من تلاش کرده ام بگویم این است که شما نمی توانید ما را عوض کنید، نمی توانید ما را بکشید، ولی ما شما را از پا درخواهیم آورد و بالاخره شما را می گیریم."

رئیس جمهوری آمریکا همچنین یک بار دیگر گفت مجلس سنا که تحت کنترل جمهوریخواهان است باید تصمیم گیری درباره گزینه پیشنهادی او – مریک گرلند- برای دادگاه عالی را به رای بگذارد.

او گفت این وظیفه قانونی قانونگذاران است و پیش بینی کرد که گرلند مورد تایید قرار گیرد. اوباما گفت: "گمان می کنم اگر وارد روند شوند، دلیلی برای شکست او نخواهند داشت."