مایکل اورن سفیر اسرائیل در ایالات متحده
مایکل اورن سفیر اسرائیل در ایالات متحده

مقاله‌ای از نیک گس برای نشریه پولیتیکو

مایکل اورن، سفیر پیشین اسراییل در آمریکا، که کتابی درباره دوران خدمت دیپلماتیک‌ خود در واشنگتن نوشته است، گفت که زمان انتشار کتاب خود را طوری تنظیم کرده بود تا زنگ خطر را نسبت به توافق هسته‌ای باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا،با ایران به صدا درآورد.

مایکل اورن درباره کتابش «همپیمان: سفر من در میان شکاف آمریکایی اسراییلی» که دقیقا یک هفته پیش از ضرب‌الاجل توافق هسته‌ای نهم تیر ماه منتشر شد، در گفتگویی با برنامه «مورنینگ جو» در شبکه تلویزیونی «ام اس ان بی سی» گفت: «انتشار این کتاب در حال حاضر دلیل دارد.»

اورن گفت که هر توافقی با تهران باید «مشروط به رفتار حکومت ایران باشد» و آلترناتیو هر توافقی با ایرانی‌ها، «یک توافق بهتر» است که در آن، زمان گریز ایران برای غنی‌سازی بیشتر از یک ماه یا یک سال باشد.

سفیر پیشین اسراییل در آمریکا با اشاره به اینکه هر چه ایرانی‌ها مذاکرات را به درازا بکشانند توافقی بهتری در جهت منافع‌شان بدست خواهند آورد گفت: «شاید اگر من هم یک مذاکره کننده ایرانی بودم چنین توافقی را امضا نمی کردم.»

اورن همچنین آزاد شدن حدود پنجاه میلیارد دلار سرمایه بلوکه شدن ایران را که او «مزایای امضای توافق» می‌خواند به شدت مورد انتقاد قرار داد. سفیر پیشین اسراییل در آمریکا با اشاره به سابقه حمایت‌های مالی ایران از گروه‌های تروریستی وابسته که در کشتن آمریکایی‌ها دست داشته‌اند گفت که این پول «به منطقه نزدیک ما می‌آید.»

اورن همچنین این اتهام را تکرار کرد که اوباما در سخنرانی‌اش در قاهره در سال ۲۰۰۹ به روشنی گفت که سیاست میان آمریکا و اسراییل به اختلاف‌هایی خورده است. او افزود که در دوران بیل کلینتون و جرج بوش، روسای جمهوری پیشین آمریکا، دو کشور تلاش داشتند که مشکلات‌شان را آشکار نکنند.

مایکل اورن با یادآوری تصمیم دولت اسراییل به اعلام گسترش یهودی‌نشین‌ها، همزمان با سفر جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، طی بازدید سال ۲۰۱۰، تاکید کرد هر اشتباه و هر کار بدون هماهنگی که اسراییل انجام داده «صادقانه» بوده است.