ادای احترام کیم‌ جونگ - اون، رهبر کره شمالی‌، به فیدل کاسترو، رهبر سابق کوبا، در سفارت کوبا در پیونگ یانگ‌.
از روز دو شنبه، کره شمالی‌ وارد سه‌ روز عزاداری شده است. در این عکس، کیم‌ جونگ - اون یک کتاب تسلیت را در سفارت کوبا امضا می‌‌کند. 

یادداشتی از تام روگن در روزنامه واشنگتن اگزمنر

 

کره شمالی از رزمایش مشترک هوایی آمریکا و کره جنوبی موسوم به «مکس تاندِر» که سالی دو بار برگزار می شود، شکایت دارد. این مانور نظامی از جمعه پیش آغاز شد و تا هفته آینده ادامه خواهد داشت.

رئیس جمهوری آمریکا باید تهدید روز سه شنبه کره شمالی به لغو اجلاس ماه آینده در سنگاپور را کاملا نادیده بگیرد. پیونگ یانگ نیرنگ می زند.

کره شمالی ماهها است از این رزمایش اطلاع دارد. مانور «مکس تاندر» سال هاست که برگزار می شود و امر تازه ای نیست.

این رزمایش برای آمادگی جنگی نظامی آمریکا و کره جنوبی اهمیتی حیاتی دارد. هدف از «مکس تاندر» اطمینان از برتری خلبانان آمریکا و کره جنوبی در ساعات اولیه هر جنگ احتمالی با کره شمالی است.

این امر باید انگیزه ای باشد که ترامپ به هشدار کره شمالی به کل بی اعتنایی کند.

بلوف زدن کره شمالی از این جا آشکار است که پروپاگاندای اعلام شده به شکل غیرمعمولی مودبانه است. معمولا این بیانیه ها سرشار از عبارات ضد آمریکایی و گزافه گویی است. بیانیه جدید صرفا به ترامپ نسبت به ادامه این رزمایش هشدار می دهد. از منظر من، این نشانگر ترس کره شمالی از این است که لفاظی تند ممکن است باعث شود ترامپ خودش اجلاس را لغو کند.

کیم جونگ اون به روشنی خواهان این اجلاس است. این اجلاس فرصتی به او می دهد تا پکن را خشنود و با دادن وعده هایی به ترامپ از تحریم های جدید پرهیز کند. چنین شرایطی فرصتی در اختیار او می گذارد تا برنامه کلاهک هسته ای اش را تکمیل کند.

ترامپ در برابر تهدید کره شمالی باید به مون جا این، رئیس جمهوری کره جنوبی، هشدار بدهد که اگر او نیروهایش را از این رزمایش بیرون بیاورد، ترامپ در اجلاس شرکت نخواهد کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.