پرزیدنت ترامپ یکشنبه پیش از ترک کاخ سفید با خبرنگاران سخن گفت.
پرزیدنت ترامپ یکشنبه پیش از ترک کاخ سفید با خبرنگاران سخن گفت.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز یکشنبه با بیان این که هیچ گزینه‌ای به طور قطعی منتفی نیست، گفت که قصد دیدار با سران جمهوری اسلامی در نیویورک را ندارد.

پرزیدنت ترامپ صبح یکشنبه ۳۱ شهریور پیش از ترک کاخ سفید در گفت‌و‌گو با خبرنگاران با اشاره به برنامه خود در نیویورک گفت که حدود ۱۵ ملاقات در نیویورک با دیگر رهبران هماهنگ شده است، اما ملاقات با سران رژیم «ایران در میان آنها نیست.»

وی افزود:‌ «من هیچ قصدی برای دیدار با [مقام‌های رژیم] ایران ندارم.»

اگر بخواهند برای ملاقات آماده‌ام

پرزیدنت ترامپ پیش از سفر به نیویورک در تگزاس حضور یافت. دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز عصر یکشنبه ۳۱ شهریور در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مراسم استقبال از نخست وزیر هند در تگزاس گفت که برنامه‌ای برای دیدار با رئیس جمهوری ایران در حاشیه نشست سازمان ملل متحد ندارد.

پرزیدنت ترامپ گفت: «من برنامه‌ای برای ملاقات ندارم، اما همیشه آماده‌ام. اگر آنها بخواهند ملاقات می‌کنم. اما مطلقا برنامه‌ای برای ملاقات با آنها ندارم. ما وضعمان بسیار خوب است. این آنها هستند که وضعشان خوب نیست و در وضعیت دشواری به سر می‌برند.»

وی افزود: «من مایلم کشورشان را باعظمت ببینم. من می‌خواهم ایران کشوری با عظمت و بسیار ثروتمند شود، زیرا توانایی‌های فوق‌العاده‌، مردمی فوق العاده، و صراحتا بگویم، امکانات بالقوه فوق‌العاده‌ای دارد. ببینیم چه می‌شود. مسلما این هفته سازمان ملل متحد بسیار جالب خواهد بود.»

به دنبال راه حل دیپلماتیک

وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در یک گفتگوی تلویزیونی گفت که پرزیدنت ترامپ به دنبال یک راه حل دیپلماتیک درباره ایران است.

ایالات متحده روز جمعه، و بعد از مشخص شدن دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان، بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی ایران را تحریم کرد. پرزیدنت ترامپ همچنین جمعه شب با اعزام تعداد معدودی نیرو به عربستان برای تقویت دفاع هوایی و موشکی آن کشور موافقت کرد.

Telegram Banner